İstanbul demir ağlarla örülüyor… 12.2.2013

İstanbul trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak raylı sistemlerinin bir parçası olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı’nın tünel açma çalışmaları, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle başladı.

Anadolu Yakası’nın ikinci metro hattı olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı’nın tünel açma çalışmaları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ve Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın katıldığı törenle Ümraniye’de başladı.

“İstanbul’un altını demir ağlarla örüyoruz…”

Başkan Kadir Topbaş, 10. yıl Marşı’nda geçen “Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan!” dizesini hatırlatarak, “Adeta İstanbul’u yeraltından demir ağlarla örüyoruz. Gece gündüz demeden yeraltında binlerce kişi çalışıyor. Yukarıda hayat devam ederken, aşağıda her koşulda İstanbul’da yaşayan insanların ulaşımda problem yaşamaması için çalışmalar yürütülüyor. Tünel Açma Makinesi günde 22 metre kazı yapacak.” dedi.

“Dünyada kendi metrosunu yapan başka bir belediye yok…”

İstanbul’a yaptıkları yatırımların yüzde 55’ini ulaşıma ayırdıklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “İstanbulluların daha hızlı, daha konforlu ve daha güvenli bir ulaşıma kavuşmaları için bugüne kadar 24 milyar lira yatırım yaptık. Dünyada kendi metrosunu yapan belediyeler yok. İstanbul’da metroları biz yapıyoruz. İstanbul’da Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük metro hattını kurduk ve çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 2016 yılında 7 milyon insanı taşıyacak olan raylı sistemlerin önemli bir parçası da Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı.” diye konuştu.

“2015 yılı sonunda açılışını yapacağız…”

Başkan Kadir Topbaş, Anadolu Yakası’nın ikinci metro hattı ile günde 700 bin kişinin taşınacağını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı, 16 istasyondan oluşuyor. Şu anda Ümraniye-Çarşı İstasyonu’ndayız. 16 istasyonun tam ortası. Burada yapılan işlerle tarihe iz bırakıyoruz. Dünyanın Londra’dan sonra ikinci metrosu olan İstanbul Tünel inşaatı 1873 yılında yapılmış. Yapanları bilmiyoruz ama kullanıyoruz. Yıllar sonra bizler de tarih olunca buradaki yolcular, bu metro hattını gururla kullanacaklar. Dünyada rekor sayılacak bir çalışma var burada. 38 ay gibi kısa bir sürede çalışmaları tamamlamayı planlıyoruz. Yani 2015 yılın sonuna varmadan bu hattın açılışını yapacağız.”

“İstanbul’da ulaşım süresi daha da kısalacak…”

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı’nın devreye girmesiyle birlikte ulaşım sürelerinin kısalacağının altını çizen Başkan Kadir Topbaş, “Çekmeköy’den 24 dakikada Üsküdar’a, 36 dakikada Yenikapı’ya, 44 dakikada Taksim’e, 71 dakikada Atatürk Havalimanı’na gidilebilecek. Bu hatta 126 adet vagon devreye girmiş olacak. Saatte 58 bin yolcu taşınacak. Çalışmaları belirli bir noktaya getirdiğimiz zaman metro hattı, Mecidiyeköy’den Altunizade’ye gelen teleferik hattı ile entegre olacak. Çekmeköy’den gelen bir insan bu teleferikle Mecidiyeköy’e geçecek. Bunlar hayal değil.” diye konuştu.

“Öğrenciler de tarihe tanıklık edecek…”

Başkan Topbaş, İstanbul’da metro yapan şirketlerin yurt dışındaki projelerinde bu metroları referans olarak gösterdiklerine dikkat çekerek, “Bu metro hattını yapan yüklenici firma, 2,5 milyar dolar değerinde Katar’da yeni bir metro ihalesi aldı.” dedi. Metro şantiyelerine öğrenci gezilerinin düzenleneceğini de ifade eden Başkan Kadir Topbaş, bu sayede öğrencilerin de tarihe tanıklık edeceğini söyledi.

Başkan Topbaş, 1994 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Taksim Metrosu’nun inşaatı sırasında hatıra defterine yazdığı satırları okuyarak, aynı deftere düşüncelerini yazdı. Başkan Kadir Topbaş, daha sonra Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ve çok sayıda basın mensubu ile birlikte tünele girerek tünel kazı çalışmalarını başlattı. 

“38 ayda tamamlanarak dünya rekoru kırılacak…”

16 istasyonlu Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı, 20 kilometre uzunluğunda olacak. 564 milyon Euro’ya mal olacak Anadolu Yakası’nın ikinci metro hattının 2015 yılı bitmeden seferlere başlaması planlanıyor. Hatta günde 700 bin yolcu taşınacak. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu, Kadıköy-Kartal Metrosu’nun rekorunu da elinden alacak. Kadıköy-Kartal Metrosu 45 ay gibi rekor bir sürede tamamlanmıştı. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu’nun ise yeni bir dünya rekoru ile 38 ayda tamamlanarak İstanbulluların hizmetine sunulması hedefleniyor.

“Dakikalarla yolculuk başlıyor...”

Üsküdar Sancaktepe arasındaki yolculuk süresini 24 dakikaya indirecek Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı tamamlandığında (Marmaray ve Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı tamamlandığında) Sancaktepe’den metroya binen bir yolcu; Ümraniye’ye 12,5 dakikada, Yenikapı’ya 36 dakikada, Taksim’e 44 dakikada, Hacıosman’a 68 dakikada, Atatürk Havalimanı’na 71 dakikada ulaşacak.