Bayrampaşa’da adım adım dönüşüm... 6.2.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bayrampaşa Bereç’teki sanayi alanını hizmet ve ticaret alanına dönüştürecek kentsel dönüşüm projesini başlattı. Başkan Kadir Topbaş, millete hizmet sevdası ile çıktıkları yolda gece gündüz demeden çalıştıklarını söyledi.

Bayrampaşa Bereç’teki sanayi alanını hizmet ve ticaret alanına dönüştürecek “Bayrampaşa Sanayi Alanı Kentsel Dönüşüm Projesi”, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle başlatıldı. Başkan Kadir Topbaş törende yaptığı konuşmada, İstanbul’a bugüne kadar 52 milyar TL yatırım yaptıklarını belirterek, 2004 yılında kurdukları İMP ile şehri planlı bir şekilde dönüştürdüklerini söyledi.

İstanbul dünyaya örnek oluyor...

Paris, Londra, Berlin ve Barselona gibi dünyanın bir çok şehrinde kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığına dikkat çeken Başkan Topbaş, İstanbul’u daha modern bir kent yapabilmek için çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Başkan Topbaş, “Geçmişte yapılan hataları telafi etmek adına İMP’de İstanbul’un 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planları’nı yaptık. Geçtiğimiz günlerde belediyemizin İmar Komisyonu Başkanı ve meclis üyeleri Paris Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları yerinde gördü. Bizim 2004 yılında kurduğumuz planlama merkezinin (İMP) benzerini daha yeni kuruyorlarmış. ‘Paris’e İstanbul’daki gibi metrobüs hattı da kuracağız’ diyorlar. Bize yanlış diyenler, gitsinler Paris Belediyesi’nden brifing alsınlar. İstanbul’da yaptığımız birçok yatırım bu şekilde dünyaya örnek oluyor.” diye konuştu.

Sözümüz millete hizmet etmek...

Zeytinburnu’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla büyük çapta dönüşüm ve konut teslimi projesini hayata geçireceklerinin müjdesini veren Başkan Kadir Topbaş sözlerine şöyle devam etti: “Sümer Mahallesinde 5 yıl önce başlattığımız kentsel dönüşüm çalışmasını yeni bitirdik. Vatandaşların 100 bin TL’lik evleri 500-600 bin TL oldu. Geçmişte itiraz edenler şimdi de vatandaşa ‘Çok lüks oluyor. Siz burada dayanamazsınız’ diyorlar. Bir yerlerden bu dönüşüm çalışmalarına çomak sokmaya çalışanlara biliyoruz ki milletimiz itibar etmeyecek. Çünkü biz Sayın Başbakanımızın dediği gibi ne aldatan, ne aldanan olacağız. Sözümüz yerde kalmaz. Sözümüz millete hizmet etmek. Gece gündüz demeden bunun için çalışmaktayız.”

Halka rağmen değil halkla birlikte dönüşüm...

İstanbul’da sanayi alanları başta olmak üzere kent merkezinde yeni düzenlemelerin yapılmasının kaçınılmaz olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, “kentsel dönüşümü halka rağmen değil, halka beraber yapacağız” diye konuştu. Zeytinburnu’nun dışında Kağıthane, Beyoğlu, Fatih, Esenler, Maltepe, Sarıyer gibi birçok ilçede kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattıklarını belirten Başkan Topbaş, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’e hitaben, “Vatandaşlarımıza projelerinizi mutlaka anlatın. Halkın da en yüksek düzeyde katılımını sağlayalım. Yakında eski Bayrampaşa Cezaevi alanını da dönüştüreceğiz.” dedi.

Bir bölgede dönüşüm yapılırken halkın mağdur olmamasını, iş merkezlerinin yapım ve kullanım aşamalarında bölge halkının çalıştırılmasını özellikle tavsiye ettiğini ifade eden Başkan Topbaş sözlerini şöyle tamamladı: “Buna uygun sertifika eğitimi veren birimler oluşturulmalı ve iş için özellikle bölgede oturan insanların müracaatları alınmalıdır. Yani sadece fiziksel dönüşüm alanı değil, topyekun bir sosyal dönüşüm alanı oluşturulmalıdır.”

Kamu ve özel sektör işbirliğiyle sanayi alanı dönüşümü...

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner de, ilçeye yapılan Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi, Arda Turan Spor Tesisleri ile eski Bayrampaşa Cezaevi alanında yapılacak 300 milyon TL değerindeki dönüşüm çalışmaları için Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür etti.

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş, iş makinesini kullanarak “Bayrampaşa Sanayi Alanı Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında ilk yıkımı yaptı. Toplam 33 bin metrekarelik hizmet, ticaret ve konut alanından oluşacak olan “Bayrampaşa Sanayi Alanı Kentsel Dönüşüm Projesi” kamu özel sektör işbirliğiyle hayata geçirilecek. Proje kapsamında 11 bin metrekarelik otopark, 11 bin metrekare kapalı pazar yeri, deprem afet koordinasyon merkezi, modern kurban kesim yeri ve 4 bin metrekarelik spor merkezleri ile yeşil alan yapılacak.