Başkan Kadir Topbaş, Gana Cumhurbaşkanı ile görüştü 3.2.2013

Liberya’da yapılan “Seçkin Kişiler Üst Düzey Paneli”ne katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gana Cumhurbaşkanı Johnson Dramani Mayama’nın daveti üzerine Gana’ya gitti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gana Cumhurbaşkanı’nın daveti üzerine Gana’ya gitti. Başkan Kadir Topbaş’ı konutunda ağırlayan Cumhurbaşkanı Johnson Dramani Mayama, ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade etti.

“Hizmeti Türkiye’den dünyaya yaymaya çalışıyoruz…”

Başkan Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Mayama’ya İstanbulluların selam ve sevgilerini getirdiğini belirterek, “Halkların kalkınması için kaynakların doğru yerlerde, doğru zamanlarda kullanılması gerekiyor. Biz Türkiye olarak büyük gelişme sağladık. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Belediye Başkanlığı yaptı. Yerel yönetimleri iyi biliyor. Hizmeti önce Türkiye’ye, sonra dünya ülkelerine yaymaya çalışıyor. Biz bu tecrübemizi, bilgimizi sizlerle paylaşmaya hazırız.” diye konuştu.

“Türk işadamlarına kapımız açık…”

Gana Cumhurbaşkanı Mayama da, Türk iş adamlarının Gana’da yatırım ve ticaret yapabileceklerini ifade ederek, “Kapımız açık gelsinler, yatırım yapsınlar, iş kursunlar. Bizim iş adamlarımızla ortaklık yapsınlar.” dedi. Cumhurbaşkanı Mayama, “İlk Askeri Darbem” adını verdiği ve küçükken yaşadığı askeri darbe ve sonrası yaşadığı dramı anlattığı anı kitabını imzalayarak, Başkan Kadir Topbaş’a hediye etti.

“Akra Belediyesi ile işbirliği…”

Başkan Topbaş, ziyarette hazır bulunan Akra Belediye Başkanı Vandepuije’yi İstanbul’a davet ederek, işbirliği protokolü imzalanması için hazırlık başlattı. İstanbul ve Akra arasında ticari, kültürel ve altyapı çalışmalarında ortak çalışmalar yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Başkan Kadir Topbaş daha sonra, Akra Büyükelçisi Aydın Nurhan’ın verdiği resepsiyona katıldı. Başkan Topbaş resepsiyonda, Gana Devlet Bakanı Mustafa Ahmet ve Akra Belediye Başkanı Vandepuije ile ortak basın toplantısı düzenledi. Kalabalık medya grubunun izlediği toplantıda, yapılan ortaklık ve işbirliği hakkında bilgi verildi.