Liberya Devlet Başkanı’ndan Başkan Topbaş’a teşekkür… 2.2.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Akil Adamlar 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Toplantısı” için gittiği Liberya’da üst düzeyde ağırlandı. Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf, katkılarından dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Akil Adamlar 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Toplantısı”  için Liberya’nın başkenti Monrovia’ya gitti. Liberya’da çeşitli temaslarda bulunan Başkan Kadir Topbaş, Liberya Cumhuriyeti’ne en üst düzeyde ziyarette bulunan ilk Türk oldu. Monrovia’da üst düzey protokolle karşılanan Başkan Topbaş’a Liberyalılar yoğun ilgi gösterdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 4 otobüs…

Başkan Topbaş’ı ziyaret eden Liberya Emniyet Genel Müdürü Chris Uearonice Mossayuoi, Türk polisi ile yaptıkları ortak çalışmalardan bahsederek, “Türk polisinin bizlere verdiği eğitim sayesinde başarılı işler yaptık. Daha öğreneceğimiz çok şey var. Burada Türk polisi çok seviliyor. İmkansızlıklar içinde ortak çalışmalar yapıyoruz. Bize verdiğiniz destekler için çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Liberya Polis Teşkilatı ile ilgili Emniyet Genel Müdürü’nden bilgi alan Başkan Topbaş, “O zaman bizim de yardımımız olsun. Daha önce İstanbul halkına hizmet eden İkarus otobüslerimizden 15 tanesini Monrovia Belediyesi’ne ve halkına hediye ettik. Sizin polislerinizin de göreve gidecek arabaları yokmuş. 4 İkarus otobüsü de size hediye ediyoruz.” diye konuştu. Başkan Topbaş’ın bu açıklaması Emniyet Müdürü ve polisler tarafından sevinçle karşılandı.

Başkan Topbaş’a teşekkür…

Birleşmiş Milletler 3’üncü Üst Düzey Paneli’nin “Sürdürülebilir Refah için Yapı Taşları” konu başlığı yapılan çeşitli oturumlarının ardından Başkan Topbaş’ın yanına gelen Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf, İstanbul ve Türk halkına selamlarını söyleyerek, “Gelmekle onur verdiniz. Başkentimize hediye ettiğiniz otobüsler için de teşekkür ederim. Halkımız size minnettar.” dedi.

Belediye Başkanı’na Türk Bayrağı rozeti…

Başkan Kadir Topbaş, kendisini uğurlamaya gelen Monrovia Belediye Başkanına üzerinde Türk Bayrağı bulunan rozet takarak, misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti. Monrovia Belediye Başkanı Broh da, “Sayın Başkan, çok teşekkür ederim. Bizi çok mutlu ettiniz. İnanın halkımız size minnettar kalacak. Bize jestinizi asla unutmayacağım. Bu rozeti yakamdan çıkarmayacağım.” diye konuştu.