Akil Adamlar gelecek için Liberya’da toplandılar… 2.2.2013

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, üyesi olduğu “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Konusunda Seçkin Kişiler Üst Düzey Paneli”nin Liberya’daki 3’üncü toplantısına katıldı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un danışma kurulu niteliğindeki 26 kişilik “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Seçkin Kişiler Üst Düzey Paneli”nin üyeleri arasında yer alan Başkan Kadir Topbaş, Liberya’da yapılan BM Akil Adamlar Toplantısı’na katıldı. İngiltere Başbakanı David Cameron, Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf, Ürdün Kraliçesi Rania Al Yassin gibi isimlerin yer aldığı toplantı, “Sürdürülebilir Refah için Yapı Taşları” konu başlığı ile yapıldı. 

Sürdürülebilir kalkınma için atılacak adımların tartışıldığı toplantıda, Bin Yıl Kalkınma Hedefleri’nin neleri başardığı konuşuldu. Kalkınma Hedefleri’nin belirlenmesinden bu yana hangi küresel eğilmelerin ve belirsizliklerin 10-30 yıl içinde kalkınma gündemini etkileyeceği konuları üzerinde duruldu.

“BM öncülüğünde çalışmalar yapmalıyız…”

Başkan Kadir Topbaş toplantıda yaptığı konuşmada, dünyadaki gelir dağılımında görülen eşitsizliğe dikkat çekerek, “Bu sorun giderilmediği sürece ileride yoksul insanlar filmlerde gördüğümüz gibi kentlerde büyük şehirlerde kanallarda yaşamlarını sürdürecek. Zaman zaman buralardan çıkarak, şehir yaşamını tehdit edecekler. Bu gelir dağılımındaki dengesizliğe çözüm için BM öncülüğünde tüm dünyada çalışmalar yapılması gerekmektedir.” dedi.

İngiltere Başbakanı Cameron’un başkanlık yatağı ikinci bölümde, Endonezya Devlet Başkanı Yudhoyono panelin Eş Başkanı olarak hazırladığı müzakere raporunu sundu. Toplantıda ekonomik büyüme, sosyal eşitlik ve çevresel sürdürülebilirliğin boyutları ile ilgili sorulara cevap arandı.

“Çocuklar için eylem çağrısı…”

Başkan Topbaş, bir süre önce İstanbul’da düzenlenen “2015 Sonrası Gündemde Erken Dönem Çocuk Gelişimine İlişkin Ulusal İstişare Toplantısı”nın sonuç bildirisini katılımcılara dağıttı. Başkan Topbaş, eylem çağrısında yer alan tekliflerin gündeme dahil edilmesini istedi.