Liberya’da Türkiye rüzgarı… 1.2.2013

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Konusunda Seçkin Kişiler Üst Düzey Paneli”nin Liberya’da yapılan 3’üncü toplantısına katıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un daveti üzerine “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Üst Düzey Paneli”ne seçilen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Liberya’da yapılan BM 3’üncü Üst Düzey Paneli’ne katıldı. Toplantıda, İngiltere Başbakanı Cameroon, Endonezya Devlet Başkanı Yudhoyono, Liberya Devlet Başkanı Sileaf, Ürdün Kraliçesi Raina gibi isimler de yer aldı.

“Yaşama sevincinin olmadığı yerde şiddet olur…”

Başkan Kadir Topbaş, sosyal eşitlik, çevresel sürdürülebilirlik ve çevresel dönüşüm konularının tartışıldığı panelde, “Sürdürülebilir Büyümenin Önünde Birer Fırsat ve Engel Olarak Kentler” başlıklı bir konuşma yaptı. Yaşama sevincinin olmadığı yerde, şiddet ve çatışmanın öne çıktığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Vatandaşlarımıza kendilerini değerli hissettirmeliyiz. Onlara hayallerini gerçekleştirecekleri bir ortam sunmalıyız. Bu zemini oluşturmalıyız. Örneğin, biz İstanbul’da yeni bir model geliştirdik. Ayni yardım yerine, alışveriş kuponları dağıtıyoruz. Bu kuponlarla kendi beğenileri doğrultusunda kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Açtığımız meslek eğitim kurslarımızla onları ücretsiz meslek sahibi yapıyoruz. İstedikleri dalda eğitim alabiliyorlar. Böylece hayatlarına kendi istekleri doğrultusunda yön verme imkanı elde ediyorlar. Bu insanlara saygı duymaktır. İnsanlara değer vermektir.” diye konuştu.

“Kentsel planlamaya önem vermeliyiz…”

Yoksul insanların sadece maddi ihtiyaçlarının karşılanmasını değil, aynı zamanda güvenli bir yaşam istediklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Daha dayanıklı kentler kurmalıyız. Daha sağlam binalar inşa etmeli, geleceği de hesaba katarak kentsel planlamaya önem vermeliyiz. Afetle mücadele birimlerimizi, eğitim ve teçhizat olarak en üst düzeye taşımalıyız. Çünkü bu felaketler, büyük acıların yaşanmasına neden oluyor. Kentlerimizdeki kültür varlıklarına zarar veriyor ve aynı zamanda yoksulluğu da artırıyor. Önceden önlemlerimizi alarak bu duruma meydan vermemeliyiz.” dedi.

“İyi Niyet Mektubu” imzalandı…

Başkan Kadir Topbaş temasları kapsamında, Liberya İçişleri Bakanı Blamo Nimley ile “İyi Niyet Mektubu” imzaladı. İmza töreninde Türkiye’deki işadamlarına da yatırım çağrısı yapıldı. Liberya heyetinin “Türkiye’den işadamları gelsin, yatırım yapsın. Her türlü desteği veririz, tüm kapılarımızı açarız.” sözleri karşısında Başkan Topbaş da, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile telefon görüşmesi yaparak, Topçu’nun “Havalimanı ve uçuş güvenliği sağlanması durumunda sefer yapılabilir.” sözünü aktardı.

Liberya Devlet Başkanı: "Erdoğan’ı takip ediyoruz…"

Başbakan Erdoğan’ın “Afrika Açılımı”, Başkan Kadir Topbaş’ın Liberya ziyaretinde de etkisini gösterdi. Sokaklar Türk bayraklarıyla donatıldı. Başkan Kadir Topbaş, katıldığı her programda ilgi odağı oldu.

Başkan Topbaş, daha sonra Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirrleaf’ın Üst Düzey Panelistler onuruna verdiği yemeğe katıldı. Başkan Sirrleaf, “Türkiye’nin Başbakanı Erdoğan’ı tanıyoruz, onu yakından takip ediyoruz. Türkiye ekonomisinin iyi durumunu görüyoruz, sizlerin fikirleri bizim için önemli.” dedi. Başkan Topbaş da Başbakan Erdoğan’ın, dünyanın geleceğinde rol oynadığını söyledi.

"Türk Okulu’na ziyaret…"

Başkan Topbaş Liberya ziyareti sırasında, Başkent Monrovia’daki Türk Okulu’nu da ziyaret etti. 400 öğrencisi bulunan okulda öğrencilerle yakından ilgilenen Başkan Topbaş, “Bu çocuklar çölde açan çiçekler gibi. Onları kazanmalıyız. İyi eğitim almalılar ve ülkelerine hizmet etmeliler.” dedi. Başkan Topbaş, birlikte fotoğraf çektirdiği öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.