Başkan Topbaş Liberya’da sevgi gösterileriyle karşılandı… 31.1.2013

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, BM Akil Adamlar Toplantısı’na katılmak için Liberya’ya gitti. Halkın büyük sevgi gösterdiği Başkan Topbaş’a, şehrin sembolik anahtarı verildi.

Birleşmiş Milletler Akil Adamlar Toplantısı’na katılmak için Afrika ülkesi Liberya Cumhuriyeti’nin Başkenti Monrovi’ye giden Başkan Kadir Topbaş, Belediye Başkanı Mary Broh tarafından karşılandı. Vatandaşların ülkeye özgü halk danslarıyla karşıladığı Başkan Kadir Topbaş, Monrovi Belediye Binası’na “Büyük Başkan Topbaş” sloganlarıyla girdi. Başkan Broh ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “UCLG ve UNACLA Başkanı olarak insanların mutluluğu için çalışıyorsunuz. Halkım ve belediye çalışanlarımız adına size çok teşekkür ederim.” dedi.

“Monrovi’ye destek...”

Başkan Kadir Topbaş, şehrin çok temiz olduğunu ve iyi çalışıldığını söyledi. Kentte yaşanan sorunları anlatan Başkan Broh da, “Evet, ancak çok imkanımız yok. Bir tane çok eski çöp toplama aracımız var.” cevabını verdi. Başkan Topbaş bunun üzerine, “Başkanı olduğum Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) olarak size iki çöp kamyonu hediye edelim, bir tane de vidanjör verelim.” dedi.

“İşte Dünya Başkanı, işte Kadir Topbaş...”

Başkan Kadir Topbaş’ın bu teklifi büyük bir sevinç gösterisine dönüştü. Belediye çalışanları şarkı söyleyerek, dans etti. Başkan Broh da, “İşte Dünya Başkanı, işte Kadir Topbaş. İşte dostluk, işte insanlık. Ülkelerin, şehirlerin dostluğu.” sözleriyle şarkı söyledi.

“Monrovi, Başkan Topbaş’a emanet…”

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’a davet ettiği Broh’a, İSMEK kursiyerlerinin yaptığı el işi örtü hediye etti.

Hediye karşısında gözyaşlarını tutamayan Başkan Broh, Başkan Topbaş’a şehrin sembolik anahtarını vererek, “Siz bizim kardeşimizsiniz. Zor günümüzde yanımızda oluyorsunuz. Bu anahtarı vererek, şehrimizi size emanet ediyoruz. Dostluğumuz baki kalacak ve tüm gücümüzle halklarımızın refahı için çalışacağım.” diye konuştu.