Başkan Topbaş, geleceğin İstanbul’unu anlattı… 28.1.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Genç Girişimciler Derneği’nin (İSGİD) davetlisi olarak “21. Yüzyılın Başkenti İstanbul” konulu toplantıya katıldı. Başkan Topbaş, toplantıya katılan girişimcilere İstanbul’da devam eden ve planlanan çalışmaları anlattı.

İstanbul Genç Girişimciler Derneği tarafından düzenlenen “21. Yüzyılın Başkenti İstanbul” konulu toplantı Polat Renaissance Hotel’de yapıldı. Başkan Topbaş, davetli olarak katıldığı toplantıda genç girişimcilere İstanbulluların yaşam kalitesini yükseltmek için yapılan, devam eden ve planlanan yatırım ve hizmetleri anlattı. Başkan Kadir Topbaş toplantıda yaptığı konuşmada, geçmişte insanların doğdukları bölgelerde yaşayıp, ticaretlerini de aynı bölgede yaptıklarını ancak günümüzde yaşam şeklinin değiştiğini ve buna bağlı olarak insanların artık hayatlarını başka şehirlerde hatta ülkelerde devam ettirip kıtalararası ticari ilişkiler kurabildiklerini söyledi.
“İnsanların kaderleri birbirine bağlı...”

Dünyanın global bir köy haline gelmesinde teknoloji ve iletişimdeki hızlı gelişmenin etkili olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Teknolojinin ve iletişimin hızla geliştiği günümüzde dünyanın herhangi bir noktasında olan olumlu ya da olumsuz bir olay dünyanın başka noktasındaki insanları etkileyebiliyor. İnsanların kaderleri adeta birbirine bağlı.”
“İstanbul hayranlıkla izleniyor...”

Başkan Kadir Topbaş, insanlık tarihi boyunca dünya üzerindeki güç dengelerinin sürekli değişiklik gösterdiğini hatırlattı. Bu güç değişiminin en hızlı yaşandığı yüzyılın 21’inci yüzyıl olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Bu ciddi değişimi ve gelişimi görerek okuyabilenler hem kendi kişisel hayatlarına hem kendi iş dünyalarına hem de ülkelerine ciddi mesafeler aldırabilirler. Güç ve ticari dengelerin değiştiği bu dönemde değişimi görüp iyi okuyabilen Sayın Başbakanımız ve hükümetimiz, Türkiye ve dünyada gelişmesi hayranlıkla izlenen, başarısı araştırmalara konu edilecek kadar önemsenen bir boyuta gelmiştir.” diye konuştu.
“Türk işadamları dünyanın her yerinde...”

Napolyon’un “Dünya tek bir devlet olsa, başkent İstanbul olurdu” sözünü hatırlatan Başkan Topbaş, “Evet bu söz doğru. Sanal olarak doğru. Ve gerçekte de bu noktaya doğru hızla gitmekte. İstanbul’da mesai saatleri içerisinde Tokyo Borsası’nı kapanmadan görebiliyorsunuz. Akşam New York Borsası’na yetişebiliyorsunuz. Dünyanın her tarafının ticari akışkanlığına şahit olabiliyorsunuz. Dünyadaki tüm ekonomik dengelerini bir mesai saati içerisinde idrak edebiliyorsunuz. Geçmişte kaybettiğimiz zamanı telafi etmek için çok ciddi bir çalışma içerisine girdik. Ve genç iş adamlarımız artık dünyanın her yerinde var. Dünyanın değişik yerlerine yaptığım seyahatlerde orada başarılı olmuş işadamlarımızla tanışıyor ve başarılarıyla büyük gurur duyuyorum.” dedi.