Yerel yönetimlerde işbirliği 9.10.2012

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı, Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Rusya Yerel İdaresi Konseyi Başkanı Vyaçeslav Stepanoviç Timçenko ile “İyi Niyet Protokolü” imzaladı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG), Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Rusya Yerel İdaresi Konseyi Başkanı Vyaçeslav Stepanoviç Timçenko ile işbirliği konusunda karşılıklı “İyi Niyet Protokolü” imzaladı.

 

UCLG, BM’de gözlemci statüsüne kavuşmalı...

Başkan Kadir Topbaş, imza töreni öncesinde yaptığı konuşmada, UCLG Başkanlığı göreviyle katıldığı toplantılarda, “İnsanlığın mutluluğu ve refahı için bütün insanların el ele vermesi gerektiği” konusu üzerinde sıklıkla durduğunu ifade etti. Başkan Topbaş, “Özellikle BM’nin bin yıllık kalkınma hedefleri dediğimiz ‘Milenyum Hedefleri’nin gerçekleşmesi konusunda çözüm ortağı olmamızı arzu ettiğimizi her fırsatta dile getiriyoruz. UCLG’nin BM içerisinde gözlemci statüsüne kavuşmasını istiyor ve ciddi adımlar atıyoruz. Bu konuda da Rusya Federasyonu’nun bize destek vereceğini umuyoruz” diye konuştu.  

 

Ülkelerin kalkınması yerel yönetimlere bağlı...

Rusya Yerel İdaresi Konseyi Başkanı Timçenko da, Türkiye’de bulunmaktan memnunluk duyduğunu dile getirerek, İstanbul’da yerel yöneticiler ve iş adamlarıyla görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yerel yönetim anlayışından bahseden Timçenko, “Putin’in bakış açısı, ‘Yerel yönetimler gelişmezse ülke ekonomisini istediğimiz yere getiremeyiz ve ülkemizi kalkındıramaz ve güçlendiremeyiz’ şeklindedir. Yerel yönetimler ülkemizde çok önemli, çünkü yerel yönetimler insanlara çok yakın. Hükümetler arasında ciddi bir iletişim ve işbirliği var.  Yerel yönetimleri ise biz yerel yöneticiler hızlandıracağız” diye konuştu.

 

İmzalanan protokolün ardından Başkan Topbaş, Timçenko’ya çini ve İstanbul’u anlatan bir kitap hediye ederken, Timçenko ise Başkan Topbaş’a Rusya Federasyon Binasının fotoğrafının yer aldığı bir çini ve seramik zil hediye etti.