Senegal’in belediye hizmetleri İstanbul’a emanet… 27.1.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Senegal Cumhuriyeti’nin Dakar Bölge Konseyi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Dakar Bölge Konseyi Başkanı Ousmane Sambe, İstanbul’un desteği ile Senegal’in Afrika’ya örnek olacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Senegal Dakar Bölge Konseyi Başkanı Ousmane Sambe, iki şehir arasındaki birçok belediye hizmetinde işbirliğini öngören “Mutabakat Zaptı”nı törenle imzaladı. İstanbul işbirliği kapsamında Dakar’a ulaşım, sağlık, eğitim, katı atık, temizlik, toplu konut, meslek eğitimi ve yerel yönetişim alanlarında destek verecek. Karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımını da öngören anlaşma çerçevesinde heyetler, bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacak.

“İstanbul, ülke ekonomisinin yüzde 43’ünü karşılıyor…”

Başkan Kadir Topbaş, Senegal Cumhuriyeti Dakar Bölge Konseyi’ni akşam yemeğinde ağırladı. Sait Halim Paşa Yalısı’nda düzenlenen yemeğe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalpaklıkaya, Başkan Topbaş’ın danışmanı Mehmet Duman, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Muzaffer Saraç, İSTAÇ Genel Müdürü Osman Akgül ve İSPRAK Genel Müdürü Mehmet Çevik de katıldı. İstanbul’un nüfusu, ekonomisi ve doğasıyla bir ülke özelliği gösterdiğini belirten Başkan Kadir Topbaş, Türkiye’nin ekonomisinin yüzde 43’ünün, ihracatının yüzde 60’nın ve ithalatının yüzde 65’nin İstanbul’dan yapıldığını söyledi.

“Senegal’e destek vermekten mutluluk duyacağız…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın hizmet ve siyaset adına çok önemli bir makam olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş,  “Yerel diplomasi adına dünyadaki gelişmelere destek veriyoruz. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un seçtiği 26 üst düzey panelistten biri olarak dünyanın çeşitli ülkelerinde ‘2015 Sonrası Kalkınma’ konulu konferanslara katılıyoruz. Böyle önemli görevleri üstlenen İstanbul’un yerel yönetimi olarak kardeş ülke Senegal’in gelişimine destek vermekten büyük mutluluk ve gurur duyacağız.” dedi.

“İstanbul Paris’ten çok daha temiz…”

Senegal Dakar Bölge Konseyi Başkanı Ousmane Sambe de, Türkiye ve İstanbul’un çok şey başardığını gördüklerini belirterek, “İstanbul’da dengeli bir kalkınma gördük. Trafiğin, katı atıkların, konutların çok dengeli yapılandığını gördük. Ortaya koyduğunuz toplu taşıma sosyalleşmeyi de getirmiş. İstanbul katı atık konusunda Paris’ten çok daha temiz mesela. Toplanan çöplerin nasıl ayrıştırıldığını ve nasıl işlendiğini, çöpten enerji üretilmesini gördük. Çevreye çok saygılı bir yönetim anlayışınız var.” diye konuştu.

“İstanbul’u her alanda örnek alacağız…”

Senegal’de nüfusun dörtte birinin 450 kilometrekare içinde yaşadığını, bu yoğunlukta Dakar’ın ulaşım ve çöp toplama gibi konularda ciddi problemleri olduğunu ifade eden Ousmane Sambe, “Çöplerin toplanması ve dönüştürülmesi konusunda İstanbul’dan çok şey öğreneceğiz. Kardeş ülkemiz Türkiye’nin gelişmesini görerek, buradan huzurla ayrılacağız” dedi.

“Yaşasın Türkiye, yaşasın İstanbul!”

Konuk Başkan Sambe, İstanbul’da dini ziyaretler yaparak inançlarını da pekiştirdiklerinin altını çizerek sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul’u her alanda kendimize model olarak alacağız ve Dakar’ın gelişimi için sizin desteğinizle çok fazla zaman kazanacağız. Heyet olarak İstanbul’da gördüklerimizden dolayı çok mutlu olduk. Ekonomik ve sosyal gelişimimizi sizden aldığımız güçle sağlayacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bize gösterdikleri güzel ev sahipliği ve verecekleri destek nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Senegal Allah’ın izniyle Afrika için Türkiye gibi bir örnek olacaktır. Her halükarda yaşasın Türkiye ve yaşasın İstanbul diyorum.”