İstanbul'un 10 milyonuncu turistini sürprizler bekliyor 26.1.2013

Dünyanın 5’inci büyük fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, İstanbul’da yapıldı. Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un turizmde ciddi mesafeler katettiğini belirterek, “Bu yıl 10 milyon turisti geçeceğiz. 10 milyonuncu turiste hediyeler ve Fahri Hemşehrilik Beratı vereceğiz.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TÜYAP’ta 17’inci kez düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT’i gezdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Kadir Topbaş, Türkiye’de ve İstanbul’da turizmin gelişmesiyle sağlık ve spor gibi çeşitli turizm alanlarının da geliştiğini söyledi.

“10 milyonuncu turiste Fahri Hemşehrilik Beratı…”

Dünya turizminin 1 trilyon dolarlık dev bir ekonomiye sahip olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, “Türkiye ve İstanbul son yıllarda turizmde ciddi mesafeler katetti. Göreve geldiğimizde İstanbul’da 3 milyondan az turist sayısı vardı. İstanbul’a gelen turist sayısı 2012 yılında 9,5 milyonu buldu. Bu yıl 10 milyonu geçeceğiz. 10 milyonuncu turiste hediyelerimiz olacak. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisimiz bu turiste fahri hemşehrilik beratı verilmesi için karar alacaktır. Böyle sürprizlerimiz olacak.” diye konuştu.

“Turizm ile ekonomik hareketlilik sağlamalıyız…”

Başkan Kadir Topbaş, turizmi hizmet sektörünün gelişmesi ve istihdam oluşturması açısından da önemsediklerini söyledi. Turizmin, dünya barışına da çok büyük katkı sağladığını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Çünkü kişi bilmediğinin düşmanıdır. Tanış oldukça, kültürlerin benzerliklerini yaşadıkça daha güzel duygular hissediliyor. Bugün dünyadaki insanların kaderleri birbirine bağlı, yanlışlar herkesi etkiliyor. Geleceğimizi beraber kurgulamak adına turizmin verdiği tanıtım fırsatlarını da iyi kullanarak, küresel ekonomik hareketliliği sağlamalıyız.”

“Dünyanın 5’inci büyük fuarı…”

EMITT, dünyada ve Türkiye’de turizmde öne çıkmak isteyen beldeleri, kalkınma ajanslarını, turizm firmalarını ve sektör profesyonellerini biraraya getiriyor. 2012 yılında dünyanın 62 ülkesi ve Türkiye’nin 150 şehir ve turizm beldesinden gelen katılımlarla yapılan dünyanın beşinci büyük fuarı, 130 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı. EMITT, bu yıl TÜYAP’ta daha geniş bir katılımla yapıldı.