Hedef, dünya başkentliği… 26.1.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AC Forum 2013 Kongresi’nin katılımcıları ile biraraya geldiği yemekte İstanbul’u moda, fuarcılık, kongre, sağlık ve spor şehri yapmaya gayret ettiklerini ifade ederek “Hedefimiz bu şehri dünya başkenti yapmak.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da düzenlenen “AC Forum 2013 Kongresi”nin katılımcılarıyla akşam yemeğinde biraraya geldi. Sultanahmet’teki Calyon Hotel’de düzenlenen yemekte konuşan Başkan Topbaş, medeniyetlerin çeyiz sandığı, iki kıtanın buluştuğu İstanbul’da böyle bir forumun yapılmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

“İstanbul dünyanın merkezi olmaya hazır…”

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’a 34 milyar dolar yatırım yaptıklarını ve yıl içerisinde 4,5 milyar dolar daha yatırım yapacaklarını ifade ederek, “İstanbul’u emek yoğun bir kent olmaktan çıkararak, bir moda, fuarcılık, kongre, sağlık ve spor şehri yapmaya gayret ettik. İstanbul 8 bin 500 yıllık tarihi ve bulunduğu coğrafi konum itibariyle zaten dünyanın merkezi olmaya hazır.” dedi.

“Yatırımlarla İstanbul’u model şehir haline getirdik…”

İstanbul’da sabah mesai başladığında Tokyo, akşam da mesai bitmeden New York borsasının görülebildiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Bu şehirde dünyanın bütün ekonomik hareketliliğini görebiliyorsunuz. İstanbul, farklı kültürleri asırlardan beri barış içinde birlikte yaşattığı için bir dünya başkenti. Yaptığımız yatırımlarla dünyaya birçok alanda model olduk. İstanbul, 2011 yılında büyük katılımlı kongrelerde dünya birincisi, orta ölçekli kongrelerde de dünya ikincisi oldu. İstanbul ve Haliç Kongre Merkezleri’ne ek olarak yapacağımız kongre kampüsü projesinin dünyada örneği yok.” diye konuştu.

“İstanbul, çok kültürlü bir şehir…”

Başkan Kadir Topbaş, 2010 Avrupa Kültür Başkentliği ve 2012 Avrupa Spor Başkentliği’nin kendilerine heyecan verdiğini belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı: “Arzu ediyoruz ki şehrimiz, dünyanın önemli kararlarının alındığı bir merkez olsun. Sizleri her daim İstanbul’a bekliyoruz. İstanbul’u gezmek için bir haftalık süre yetmez, hatta bir aylık süre de yetmez. Çünkü İstanbul, katmanlarında derin tarihi izler taşıyan çok kültürlü, muhteşem doğal güzelliklere sahip bir şehir.”