Çocukların geleceği için… 24.1.2013

UNICEF ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “2015 Sonrası Gündemde Erken Dönem Çocuk Gelişimine İlişkin Ulusal İstişare Toplantısı” Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. Başkan Topbaş, dünya çocuklarının mutluluğu için işbirliği yapmaları gerektiğini söyledi.

Başkan Kadir Topbaş, UNICEF ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “2015 Sonrası Gündemde Erken Dönem Çocuk Gelişimine İlişkin Ulusal İstişare Toplantısı”na katıldı. Dedeman Oteli’nde yapılan toplantıya, yabancı konuklar da yoğun ilgi gösterdi. Başkan Kadir Topbaş, “Özellikle erken çocukluk gelişimi konusunda tüm imkanlarımızla çalışmayı ve Türkiye olarak bu konuyu uluslararası gündeme taşımayı görev biliyoruz.” dedi.

“Her topluma uygun tarzda öneriler getirmeliyiz …”

Başkan Kadir Topbaş, yakın zamanda Liberya’da yapılacak “Birleşmiş Milletler 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Yüksek İstişare Paneli”ne İstanbul Deklarasyonu’nu götüreceğini söyledi. Günümüz dünyasında insanların kaderlerinin birbirine bağlı olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, “Bir olumsuzluk herkesi etkiliyor. Gelecek adına atılan her adımda ulusal kaygıların yanında dünya uluslarını ilgilendiren kaygıları da taşımalıyız. Her topluma uygun tarzda öneriler getirmeliyiz ki sonuçlar alabilelim.” diye konuştu.

“Barış istiyorsak elimizi taşın altına koymalıyız…”

En büyük mağduriyeti savaş bölgelerindeki çocukların yaşadığını ifade eden Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “UNİCEF, OMEP ve STK’ların çalışmalarına destek olmalıyız. Bizim gelecek adına yapmamız gerekenler var. Barış istiyorsak elimizi taşın altına koymalıyız. Dünyada kent nüfusu giderek artıyor. Kentte yaşayanlara verilecek fırsatlar ve kaliteli yaşam çok önemli. Biz yerel yönetimlere büyük görev düşüyor. Milenyum Hedefleri için çözüm ortağı olmalılar.”

“Mutlu çocuklar için küresel işbirliği yapılmalı…”

Başkan Topbaş, kent yaşam alanlarının doğru hazırlanmasının bireyler üzerinde olumlu etkiler yapacağına dikkat çekerek, “Türk Hükümeti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu konuda ciddi adımlar attı. Çocuk ve aile sağlığı ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri’nde insanların yetişmesi için çalışmalar sürüyor. Mutlu çocuklar için küresel işbirliği yapmak zorundayız.” dedi.

Çocuk istismarının yoğun olarak görüldüğü Afrika Kıtası’ndaki gelişmelere de değinen Başkan Topbaş, Afrika’da 0-5 yaş arası çocuklarda ölüm oranının yüzde 55  olduğunu söyledi. Suriye’de yaşanan insanlık dramına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Suriye’de 5 bin civarında çocuk ölümü var. Kadın ve çocuklar mağdur oluyor. Bu toplantının BM’nin “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi”ne önemli sonuçlar vereceğini düşünüyorum. Belediye olarak yaptığımız çalışmalara da kaynak teşkil ediyor.” diye konuştu.

“Dünyanın çeşitli bölgelerine hizmet götürüyoruz”

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak dünyanın değişik bölgelerine hizmet götürdükleri ifade ederek, konuşmasını şöyle tamamladı: “Susuzluktan dolayı büyük çaplı çocuk ölümlerinin yaşandığı Etiyopya’da 2005 yılında gelen bir mail üzerine 42 adet su kuyusu açtık. Oradan 19 bin 500 metreküp su çıkıyor. Şu an Somali Dakar’da çalışmalarımız devam ediyor. Dünya bu kadar küçüldüğüne göre, bugün her yere ayak basabiliyorsak, kaderlerimiz birbirine bağlıysa, mücadele etmemiz ve birlikteliğimiz kaçınılmaz. Sizlerin başarıları dünyanın geleceği demektir.”

“Çocuklar geleceğimiz...”

Erken Dönem Çocuk Eğitimi Dünya Örgütü (OMEP) Dünya Başkanı Ingrid Pramling de, “Sürdürebilir bir kalkınma ve barış içinde bir dünya istiyorsak, bunu çocukları dinleyerek yapabiliriz. Erken çocukluk dönemine yatırım yapmak topluma çok büyük faydalar sağlar. Çocuklar bizim geleceğimiz, biliyoruz. Ama artık sadece slogan atmamalı ve eyleme geçmeliyiz.” dedi.

UNİCEF Türkiye Temsilcisi Ayman Abulaban ise, erken çocukluk gelişimine yapılan yatırımların, sosyal ve ekonomik kalkınmada eşitlik ilkelerini garantilediğini ve insani gelişim yatırımlarının kazanımlarını sürekli kıldığını söyledi.