Çevreci otobüsler İstanbul caddelerinde... 23.1.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent içinde hızlı ve konforlu toplu ulaşım için İETT’nin otobüs filosunu yenilemeye devam ediyor. Doğalgazla çalışan çevre dostu 42 yeni otobüs, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete alındı.

Otobüs ve duraklarıyla modern bir yapıya kavuşan İETT’nin filosuna doğalgazla çalışan çevre dostu 42 yeni otobüs daha katıldı. Eyüp Feshane’de düzenlenen hizmete alım töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da yılsonuna kadar 3 bin adet yeni otobüsün daha trafiğe çıkacağını söyledi.

“Yerel yönetim olarak çevreye hassasiyet gösteriyoruz…”     

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un yeni kazanımlarından dolayı gurur duyduklarını belirterek, “Ekolojik kıyamet kopacak söylentileri var. Bundan dolayı çevreyi korumak zorundayız. Yerel yönetim olarak bu hassasiyeti dikkate alan bir çalışmayı başlattık.” dedi. Dünya nüfusunun yarısının şehirlerde yaşadığını vurgulayan Başkan Topbaş, İstanbul’un özellikle kırsal kesimden ağırlıklı olarak göç aldığını ve düzenli bir şehirleşme olmadığı için bu yoğunluğun değişik problemleri beraberinde getirdiğini ifade etti.

“Yatırımlarımızın yüzde 55’ini ulaşıma yapıyoruz…”

İstanbul’da günlük hareketliliğin 24 milyona ulaştığını dile getiren Başkan Topbaş, “Doğu batı akışında düzenli bir gelişim olmadığı için sıkıntılar yaşanıyor. Bu yüzden yatırımların yüzde 55’ini ulaşıma ayırıyoruz. Bir taraftan kavşaklar, tünel yollar ve yeni yolların inşaatı devam ediyor. Bir taraftan da raylı sistemler yapıyoruz. Dünyada yerel yönetimler metro yapmaz ama biz İstanbul’da Cumhuriyet Tarihi’nin en uzun metrosu olan Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nı yaptık. Şimdi bu hattımızı Pendik- Kaynarca ve Tuzla’ya uzatma çalışmasını yapıyoruz.” diye konuştu.

“3 bin yeni otobüs hizmete alınacak…”

Başkan Topbaş, raylı sistemlerle ilgili çalışmaların yanında lastik tekerlekli ulaşımda da adımlar attıklarını ifade ederek, “Ulaşım alternatiflerini çeşitlendirmeye çalıştık. Şehirlerin nüfusu arttıkça çevre kirliliği de artıyor. Şehirlerden dünyaya yayılıyor. Her alanda şehirler dünyayı kirletiyor. Özellikle İstanbul’da bütün sistemleri bu olguyla yönetmekteyiz.” dedi.

İstanbul’da yılsonuna kadar 3 bin adet yeni otobüsün trafiğe çıkacağını belirten Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “1.500’ünü Otobüs A.Ş., 1.500’ünü de İETT hizmete alacak. Halk Otobüsleri de kendilerini yenileyecek. Başta dezavantajlı grupların kullanabileceği bu araçlar çevreci olacak. Fosil yakıt kullanmayan bir sistemi kentimize kazandırmaya çalışıyoruz. Yeni otobüslerimiz sıkıştırılmış doğalgazla çalışacak.  Akaryakıt gideri olarak yüzde 50 daha tasarruflu. Çevreye olan katkısı ise daha büyük. Bu otobüslerimizin sayısını önümüzdeki günlerde 320’ye çıkaracağız.”

“Metrobüs, dünyaya örnek bir model…”

Başkan Kadir Topbaş, Pakistan Lahor’da 32 km’lik Metrobüs Hattı’nın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi danışmanlığında bu ay hizmete açılacağını söyledi. Metrobüs’ün dünyaya örnek bir model olduğunu ifade eden Başkan Topbaş sözlerini şöyle tamamladı: “Size enteresan bir şey söyleyeceğim. İmar Komisyon Başkanımız ve bazı meclis üyelerimiz, Paris Belediyesi’nin birtakım çalışmalarını incelemek için Paris’e gittiler. Fransız yetkililer, Metrobüs Sistemi’ni Paris’e kurmak istediklerini söylemişler. Ayrıca 2004 yılında  kurduğumuz Metropoliten Planlama Merkezimizin benzerini de kuracaklarını ifade etmişler. Paris şimdi başlıyor, hepsinin önüne geçeceğiz. Kaybettiğimiz zamanı telafi ederek, öne geçeceğiz.”

Başkan Topbaş, direksiyona geçti...

Doğalgazla çalışan çevre dostu yeni otobüslerin alındığı TCV Otobüs’ün Genel Müdürü Timuçin Bayraktar ve MAN’ın CEO’su Tuncay Bekiroğlu, törenin sonunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a birer plaket takdim etti. Başkan Kadir Topbaş, daha sonra yeni otobüslerden birinin şoför koltuğuna geçerek basın mensuplarıyla birlikte kısa bir tur attı.

Başkan Topbaş, direksiyon başında yaptığı açıklamada, otobüslerin ciddi oranda yakıt tasarrufu sağladığını belirterek, “Bu araçlar, çevreci bir anlayışla hazırlandı. Diğer taraftan bütün toplu taşıma araçlarımızı, engelliler, dezavantajlı gruplar ve çocukların da rahat kullanabileceği, binebileceği sisteme göre ayarladık. Akıllı, konforlu, kameralardan güvenlik sitemine kadar otobüslerde her şey mükemmel.” dedi.