Aksaray ve Beyazıt Meydanları yeni bir görünüm kazanıyor... 22.1.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, iki yeni meydanı daha İstanbullularla buluşturmaya hazırlanıyor. Başkan Kadir Topbaş, Taksim’in ardından Aksaray ve Beyazıt Meydanlarının da yenilenerek daha güzel ve düzenli hale getirileceğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraçhane Belediye Sarayı’nda gazetecilerin kent meydanlarına ilişkin sorularını cevaplandırdı. İstanbul’daki tarihi meydanların yeniden düzenleneceğini açıklayan Başkan Topbaş, “Aksaray, Beyazıt, Üsküdar, Kadıköy, Kabataş ve Maltepe Meydanlarında çalışmalarımız var. En çok önemsediğimiz meydanlardan bir tanesi de Aksaray Meydanı. Şu anda deprem riski de taşıyan, araçların geçtiği viyadüğün de kaldırılacağı, 61 bin metrekarelik büyük bir meydan ortaya çıkacak. Yapacağımız düzenleme ile buradaki tarihi doku daha iyi hissedilecek.” dedi.

Beyazıt Meydanı da yeniden düzenlenecek...

Aksaray’daki tarihi Valide Sultan Camii’nin ve dokunun daha iyi hissedebilmesini sağlayacak bir düzenleme yapacaklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, meydanla ilgili kararın İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçtiğini söyledi. Başkan Kadir Topbaş, diğer meydanlarda da yapılacak düzenlemelerin İstanbul’a yeni bir görünüm kazandıracağını belirterek, “Beyazıt Meydanı’yla ilgili çalışmalar devam ediyor. Şu an proje aşamasında. Labirentli, araç parklarının olmadığı bir düzenleme düşünüyoruz. Üsküdar, Kadıköy ve Kabataş’ta da meydan edinme çalışmalarımız var. Maltepe’de bir meydan hazırlığımız olacak inşallah.” diye konuştu.

Aksaray’a 61 bin metrekarelik yeni meydan...

Aksaray Meydanı ve çevresinde bulunan tarihi Valide Sultan Camii, Muratpaşa Camii ile Zübeyde Hanım Parkı’nın çevresini de kapsayan 60 bin 851 m2’lik alan bir bütün halinde meydan olarak düzenlenerek yayalaştırılacak. Aksaray Meydanı’nda bölgenin görüntüsünü olumsuz yönde etkileyen iki üst geçit yıkılacak ve İSKİ binası tarafında 3+3 hemzemin yol yapılacak. Ayrıca Yusufpaşa ve Aksaray Tramvay İstasyonları kaldırılarak meydanda tek istasyon olarak düzenlenecek.