İstanbul ile Senegal arasında kardeşlik köprüsü… 22.1.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Senegal Cumhuriyeti Dakar Bölge Başkanı Ousmane Sambe ve beraberindeki heyeti Saraçhane Başkanlık Sarayı’ndaki makamında ağırladı. Konuk Başkan Sambe, Dakar ile İstanbul arasında kardeşlik köprüsü kurmak istediklerini söyledi.

Senegal Cumhuriyeti Dakar Bölge Başkanı Ousmane Sambe ve beraberindeki heyet, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Başkanlık Sarayı’ndaki makamında ziyaret etti. Başkan Kadir Topbaş, konuklarını İstanbul’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, Türkiye’nin Senegal ile ilişkilerini geliştirmesi konusunda çok önemli ve ciddi adımlar attığını söyledi.

“Deneyimlerimizi dost ülkelerle paylaşmaya hazırız”

Başkan Kadir Topbaş, yerel yönetimler arasındaki işbirliğinin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştireceğini söyledi. İstanbul’un her alanda deneyim ve başarılarını dost ülke ve şehirlerle paylaşmaya hazır olduklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Senegal'in Afrika’da diğer ülkelere de rol model olacak alt yapıya ve zenginliklere sahip olduğunu biliyoruz. Bundan sonraki süreçlerde daha gelişmiş bir Senegal ve Dakar’ı ortaya çıkarmaya biz de katkı sunmak istiyoruz.” dedi.

“İstanbul ile kardeşlik köprüsü kurmak istiyoruz”

Dakar Bölge Başkanı Sambe de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Kadir Topbaş’ın bir süre önce Dakar’ı ziyaret ettiğini hatırlatarak, “Bu ziyaretler, Senegal ve Türkiye arasındaki ilişkilerin ne kadar dostça, kardeşçe ilerlediğini gösteriyor. Amaçlarımız, isteklerimiz ortak. Dakar ile İstanbul arasında kardeşlik köprüsü kurmak istiyoruz.” diye konuştu.

Başkan Topbaş, daha sonra konuk Başkan Sambe’ye İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Toplantı Salonu’nu gezdirdi. Konuklarına İstanbul’u ve yaptıkları yatırımları anlatan Başkan Topbaş, ziyaretin ardından konuları ile birlikte Ortaköy’deki Feriye Lokantası’nda öğle yemeği yedi.