Turizm daha da gelişecek… 21.1.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, turizmcilerle biraraya gelerek İstanbul’da yapılan yatırımları ve gelişen turizm potansiyelini değerlendirdi. Başkan Topbaş, hayata geçirmeyi planladıkları yeni projelerin İstanbul’da turizmi daha da geliştireceğini söyledi.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sütlüce’deki Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, THY Genel Müdürü Temel Kotil ve turizm yatırımcıları ile buluştu. Toplantıya İBB Şehircilik Atölyesi Başkanı Mimar Tülin Ersöz de katıldı. Başkan Topbaş, 2004 yılında göreve geldiğinde ilk toplantıyı turizm yatırımcılarıyla yaptığını hatırlatarak, turist sayısında 2,5 milyondan 10 milyona ulaşan İstanbul’un hedefinin 20 milyon olması gerektiğini söyledi.

“Yatırım miktarı 60 milyar TL’yi bulacak”

İstanbul’un geleceğini hazırlamak için 8 yılda 52 milyar lira yatırım yaptıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, 2013 yılında yapılacak yatırımlarla bu rakamın 60 milyar liraya ulaşacağını söyledi. İstanbul’un gelişimini dünyanın hayranlıkla izlediğini belirten Başkan Topbaş, “Yurtdışındaki ziyaretlerimizde ve İstanbul’a gelen yabancı misafirlerimiz özellikle ‘İstanbul’da bu başarıyı nasıl sağladınız?’ diye soruyor. Bütün bunları milletçe güven duygumuzun yerine gelmesiyle başardığımızı söylüyorum. Toplum olarak her şeyi yapabileceğimize inandık. Turizmde de birlikte çalışmamız ve sizlerin gayretleriyle bugünkü başarıyı yakaladık. Daha da iyi noktalara geleceğiz.” diye konuştu.

“Turizmin geldiği noktayla gurur duyuyorum”

Başkan Topbaş, turizmcilerle yaptığı ilk toplantıda, “Rekabeti bırakın, fiyat kırmayın. Hep birlikte kaliteyi arttıralım” sözlerini vurguladığını hatırlatarak, bunun ne kadar doğru bir yaklaşım olduğunun bugün gelinen noktada daha iyi anlaşıldığını belirtti. Beyoğlu Talimhane bölgesinin yaptıkları düzenlemeyle tam bir turizm merkezi haline geldiğini ve bina fiyatlarının birkaç kattan fazla arttığını dile getiren Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Talimhane’de bugün bir yer sahibi olmak, kiracı da olsa bir otel sahibi olmak hayal. Fiyatların kaça katlandığını siz daha iyi biliyorsunuz. Bugün Sultanahmet’teki turist kafilelerini gördükçe ülkemin geldiği noktayla gurur duyuyorum. Turizmi yeni yatırım ve düzenlemelerle daha da geliştireceğiz. Başkanlar semboldür. Bu işin kahramanları sizlersiniz.”

“Dünyaca ünlü yazarlar İstanbul’u yazacak”

Başkan Topbaş, turizmi daha da geliştirecek yeni bir projesinin olduğunu anlatarak, “İnşallah yakın bir tarihte dünyaca ünlü roman yazarlarını İstanbul’a davet ederek, bir iki ay misafir edeceğiz. Onlardan İstanbul ile ilgili roman yazmalarını isteyeceğiz. Belediye Başkanlığı’nı bir işadamı gözüyle ve bir amatör ruhla yapıyorum. ‘İstanbul nereden bir menfaat daha bulur, insanlarımızın yüzü nasıl güler?’ diye çalışıyorum.” dedi.  

“Kongre kampüsü planlıyoruz”

Turizmde 3 emsale kadar izin vererek İstanbul’un otel ve yatak kapasitesi ihtiyacını büyük oranda artırdıklarını belirten Başkan Topbaş, “Yaptığımız İstanbul ve Haliç Kongre Merkezi gibi dev salonlarla şehrimizi kongre turizminde dünya lideri yaptık. Şimdi kongre kampüsü gibi çok önemli bir projemiz var. İstanbul’da yapılacak yeni şehirde 1,5 milyon metrekarelik bir alanda öyle bir kampüs kuralım ki, kongreye gelen ailesiyle gelsin. Kongre bir taraftan devam ederken, aileyi kampüs içinde çeşitli aktivitelerle ağırlayalım. Bunu başarabiliriz.” diye konuştu.

“Turistlere misafirperverliğimizi göstermeliyiz”

2020 Olimpiyat Oyunları’nı İstanbul’da yapmak için çalıştıklarını belirten Başkan Topbaş, 2016 için de başka hedeflerinin olduğunu söyledi. Yurtdışından İstanbul’da kongre, fuar ve toplantı yapılmasını devamlı talep ettiklerini anlatan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yapmamız gereken, gelen turistlere Türk misafirperverliğini yaşatmaktır. Çok sağlıklı ve doğru adımlarla kültürümüze uygun ev sahipliği göstermeliyiz. Gelen turistler keyif alsınlar ve gidip anlatsınlar. Burada yaşadıkları günler onlar için unutulmaz anılar olsun.”

“İstanbul’daki yatırımları hayranlıkla izliyoruz”

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy da, Başkan Kadir Topbaş’ın yaptığı yatırım ve hizmetler ile İstanbul’un dinamiklerini geliştirdiğini belirterek, “Bugün 10 milyon turist ve yüzde 28’i Anadolu Yakası’nda olan 110 bin yatak kapasiteli oteller hayal bile edilemezdi. İstanbul Kongre Merkezi gibi dev eserin 11 ay gibi bir zamanda bitmesi inanılmaz bir iş oldu. Bugün aynı anda 35 bin kişinin kongre yapacağı salonlarımız var. Güçlerimizi daha çok birleştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Meslektaşlarıma, İstanbul’daki yatırımları hayranlıkla izlediğimi söylüyorum. Sayın Başkanımıza şahsım ve sektörümüz adına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.