İstanbul’a hayran kaldı! 9.10.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İsviçre’nin Bern Belediye Başkanı Alexsander Tschappat’ı makamında kabul etti. Konuk Belediye Başkanı Tschappat, İstanbul’un güzelliğiyle kendilerini büyülediğini söyledi.

Bern Belediye Başkanı Alexsander Tschappat ve beraberindeki heyet, Başkan Kadir Topbaş’ı Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda ziyaret etti. Başkan Kadir Topbaş, görüşmede, İsviçre ile Türkiye arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkilerin her geçen yıl daha iyiye gittiğini ve bu ticari ilişkilerin 9,5 milyar dolar seviyesine çıktığını ifade etti.

 

Başkan Topbaş’tan UCLG daveti...

Bern Belediye Başkanı Tschappat’e başkanlığını yürüttüğü UCLG Teşkilatı’na belediye olarak davette bulunduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Olumlu karşıladılar, bundan sonra kendilerine teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yakın tarihte seçimlerinden bahsettiler, başarılar diliyorum. İnşallah seçimden sonra kendilerini hem evde ziyaret etme imkanı hem de İstanbul’da görme imkanı buluruz” diye konuştu.

İstanbul büyüledi...

Konuk Belediye Başkanı Tschappat de, Başkan Topbaş’a teşekkür ederek, Bern’in de İstanbul gibi UNESCO tarafından korunmakta olan bir kent olduğunu söyledi. “İstanbul ve Bern arasında birçok önemli nokta olduğunu düşünüyorum” diyen Tschappat, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’a geldiğimizden beri şehrin güzelliğiyle büyülendik ve şaşırdık. Bizim için çok önemli bir kent. Hayatın ve şehrin kalitesi, şehri özellikle nasıl koruduğunuz ve tarihi özelliklere nasıl değer verdiğiniz bizim için çok önemli. Bu açıdan güzel bir şaşkınlığa uğradık. Yapmış olduğunuz başarılardan dolayı tebrik ediyorum. İstanbul’u başarılı bir kent olarak buldum. İstanbul'a 40 yıl önce gelmiştim. Başkanımızın söylediği gibi İstanbul’da çok güzel şeyler değişmiş ve Türkiye’nin gelişmesinin İstanbul’a yansıdığını gördüm.”