Mehmet Ali Birand’a veda! 19.1.2013

Tedavi gördüğü hastanede vefat eden gazeteci yazar Mehmet Ali Birand, son yolculuğuna uğurlandı. Mehmet Ali Birand'ın cenazesi, Teşvikiye Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Anadolu Hisarı Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.

Mehmet Ali Birand için ilk tören yıllarca görev yaptığı Doğan Tv Center'ın önünde yapıldı. Buradaki törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Hürriyet yazarları, yakınları ve çalışma arkadaşları ile çok sayıda siyasetçi katıldı. Törende mesai arkadaşları gözyaşlarını tutamadı. Buradaki törenin ardından Mehmet Ali Birand’ın cenazesi Nişantaşı’ndaki Teşvikiye Camisi’ne getirildi.

Başkan Topbaş: “Birand, dünya çapında bir gazeteciydi”

Başkan Kadir Topbaş, cenaze namazı öncesinde yaptığı açıklamada, Mehmet Ali Birand’ın dünya çapında bir gazeteci olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, “Meydamızın başı sağolsun. Çok farklı özelliklere sahip bir insandı. Belki bundan sonra daha iyi anlaşılacak. Kendisinin yetiştirdiği gazeteciler Türk Medyası’nın önemli kademelerindeler. Onun bıraktığı bayrağı öğrencileri devralacaktır. Dünya çapında bir gazeteciydi. Dünyanın birçok lideriyle röportajlar yapmıştır. Yapmış olduğu "Demokrat" belgeselinden bahsetmek lazım. Türkiye'ye büyük katkıları olmuştur. Milletimize ve ailesine başsağlığı diliyorum.” diye konuştu.

Törene Cumhurbaşkanı Gül de katıldı...

Teşvikiye Camii'ndeki cenaze törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AK Partili Burhan Kuzu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, siyaset, iş, sanat ve spor dünyasının önde gelen isimleri, yakınları, çalışma arkadaşları katıldı. Mehmet Ali Birand'ın cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından Anadolu Hisarı Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verildi.