Kore Gazilerine büyük saygı… 17.1.2013

Başkan Kadir Topbaş ve Gyeongsangbuk-do Valisi Kim Kwan Yong, 2013 Gyeongju Dünya Kültür Fuarı’nın “Yönetim Kurulu Mutabakat Zaptı” imza töreni sonrası, Cemal Reşit Rey Salonu’nda verilen konsere katıldılar. Güney Kore Heyeti’nin konsere gelen Kore Savaşı gazilerine gösterdiği saygı geceye damgasını vurdu.

2013 Gyeongju Dünya Kültür Fuarı’nın “Yönetim Kurulu Mutabakat Zaptı”nı imzalayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Gyeongsangbuk-do Valisi Kim Kwan Yong, akşam saatlerinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda verilen konseri birlikte izledi. Konserde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bürokratlarının yanı sıra bakan yardımcısı, belediye başkanları ve meclis üyelerinden oluşan Güney Kore heyeti ile vatandaşlar da yer aldı.

Kore Gazilerine minnetlerini sundular…

Güney Kore heyetinin salona girişte tanıştırıldığı Kore Gazilerine gösterdiği saygı ise görülmeye değerdi. Heyet, 1950 yılında Güney Kore’nin özgürlüğünü kazanmasında önemli rol oynayan gazileri başlarını öne eğerek selamladı. Koreli yetkililerin tokalaştıkları gazilere duyduğu minnettarlık yüzlerine yansıdı.

Türk kültürünü yansıtan konser büyük beğeni topladı…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ve Mehter Takımı’nın birlikte verdiği görkemli konserde klasik müzik, Türk musikisi, halk müziği, modern Türk müziği ile mehter marşlarından örnekler sunuldu. Kore heyeti, zengin Türk kültürünü yansıtan renkli müzik ve halk oyunları gösterisine hayranlığını alkışlarla gösterdi.

Bir buçuk saat süren konserin sonunda salonu dolduran bütün davetliler, Kent Orkestrası ve Mehter Takımı’nı ayakta alkışladı. Başkan Topbaş ve Vali Yong, sahneye çıkarak sanatçıları tek tek tebrik etti. Başkan Kadir Topbaş ve Vali Kim Kwan Yong, konserin sonunda Kore Gazileri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.