Dünya İstanbul’a hayran kalacak… 17.1.2013

İstanbul, 2013 Gyeongju Dünya Kültür Fuarı’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Fuarın “Yönetim Kurulu Mutabakat Zaptı”, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Güney Kore Gyeongsangbuk-do Valisi Kim Kwan Yong tarafından törenle imzalandı. Başkan Topbaş, fuarın dünyayı bir kez daha İstanbul’a hayran bırakacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Güney Kore Gyeongsangbuk-do Valisi Kim Kwan Yong, 

Eylül ayında İstanbul’da yapılacak 2013 Gyeongju Dünya Kültür Fuarı’nın “Yönetim Kurulu Mutabakat Zaptı”nı törenle imzaladı. Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki imza töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, Vali Kim Kwan Yong ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Türkiye ile Güney Kore arasındaki dostluk ve kader birliğinin 1950’deki Kore Savaş’ına giden Türk askerleri tarafından kurulduğunu söyledi.

Dünya bir kez daha İstanbul’a hayran olacak…

Başkan Kadir Topbaş, Gyeongju Kültür Fuarı’na ev sahipliği yapan Gyeongsangbuk-do’yu bu nedenle yılda 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiğine dikkat çekerek, “Fuarın, kültürlerarası bilgi ve deneyimlerin paylaşılması açısından son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Gyeongju Dünya Kültür Fuarı şu ana kadar 6 kez yapıldı. Güney Kore dışında ilk ve tek olarak 2006 yılında Kamboçya’da düzenlendi. Fuara, 2013 yılında İstanbul ev sahipliği yapacak. Tarihi İpek Yolu’nun başlangıç ve bitiş noktalarında yer alan iki kent ortaklaşa düzenleyecek. Bu fuarın Güney Kore dışında yapılacak ikinci fuar olması bizim için son derece önemli bir ayrıcalık. Eylül ayında İstanbul’da yapılacak fuar dünyayı bir kez daha İstanbul’a hayran bırakacak.” diye konuştu.

İki şehrin tarihsel birikimi evrensel kültüre katkı sağlıyor…

Başkan Topbaş, tarihi İpek Yolu’nun iki şehri birleştirdiğini ifade ederek, bu yolun son noktası olan Gyeongsangbuk-do ve İstanbul’un, evrensel kültüre büyük katkılar sağladığını söyledi. İstanbul’da yapılacak fuar ile her iki ülkenin eşsiz tarihi ve kültürel değerlerinin dünyaya tanıtılacağını belirten Başkan Topbaş konuşmasını şöyle tamamladı: “İpek Yolu’nun başlangıç noktasında yer alan İstanbul, 8 bin 500 yıllık tarihiyle farklı kültürlere başkentlik yapmıştır. Her iki şehrin tarihsel birikimleri üzerinden kültür alışverişi gerçekleştirilecek. Böylece kültürel sanayinin inşasına yönelik sağlam temeller atılabilecek. Bunu bütün dünyada yankı bulacak bir kültür hadisesi olarak değerlendirmek mümkündür. 2013 Gyeongju Dünya Kültür Fuarı ile ilgili özel ayrıntılara ve destek altyapı çalışmalarına büyük bir hassasiyetle devam ediyoruz.”

Törenin sonunda Başkan Kadir Topbaş ve konuk Vali Kim Kwan Yong, birbirlerine çeşitli hediyeler takdim ettiler. Başkan Topbaş, Kim Kwan Yong’a ipek halı ile doğal ürünler hediye etti. Güney Kore Heyeti de Başkan Topbaş’a el dokuması ipekten yapılan portresi ile Sultanahmet Camii’nin resmini hediye etti.

Vali Yong, Başkan Topbaş’a gösterilen ilgiden etkilendi…

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra Vali Kim Kwan Yong ile birlikte kendi kullandığı makam arabasıyla Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’ne gitti. Burada İstanbul - Güney Kore Gyeongju Dünya Kültür EXPO’su Ortak Ofisi’nin açılışını gerçekleştiren Başkan Topbaş ve Vali Yong, fuar için gönüllü olarak eğitim alan gençlere sertifikalarını verdi.

Vali Kwan Yong, Başkan Topbaş’ın makam arabasını kullanırken trafikte İstanbulluların kendisine gösterdiği sevgi ve saygıdan çok etkilendiğini belirterek, “Ben 5 kez seçilmiş bir vali olarak ülkemde bu kadar tanınmam ve bu kadar ilgi görmedim. Çok önemli bir yönetici olan Kadir Topbaş’ın liderliğinde İstanbul gelişmiş şehirler arasına girmeyi başarıyor. Ülkenizdeki sivil toplumun ve gönüllüğün gelişmesine bakarak da Türkiye’nin gelişmiş ülkeler arasına girmeye çok yaklaştığını söyleyebiliriz.” dedi.