Dünya İstanbul’u izliyor… 10.1.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Ocak ayı Meclis Toplantısı’na katıldı. İstanbul’u, dünya şehirleri ile yarışır hale getirmek için çalıştıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Dünya çalışmalarımızı gıpta ile izliyor.” dedi.

İstanbul Ticaret Odası’nın Ocak ayı Meclis Toplantısı’na Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve çok sayıda İTO üyesi katıldı. Başkan Kadir Topbaş, davetli konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, ulaşım yatırımları başta olmak üzere yaptıkları çalışmaları anlattı. Günümüz dünyasında artık ülkelerin gücünün yerine şehirlerin gücünün konuşulduğunu ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul’un artık bir cazibe merkezi haline geldiğini söyledi.

 “Dünya çalışmalarımıza gıpta ediyor...”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, göreve geldikleri günden bugüne kadar İstanbul’u her alanda geliştirmek ve dünya şehirleri ile yarışır hale getirmek için yatırımlar yaptıklarını ifade ederek, artık İstanbul’u bu yarışta en önlerde tutmak için çalıştıklarını söyledi. İstanbul’da yapılan yatırımların 100 bin kişiye istihdam sağladığını belirten Başkan Topbaş, “Dünya çalışmalarımızı gıpta ile izliyor. Bu başarıyı nasıl yakaladığımızı soruyorlar. Dünyanın pek çok yerinde uluslararası olan görevlerimden dolayı toplantılara katılıyorum. Devlet adamları, meslektaşlarım , ‘Bunu nasıl başardınız?” diyorlar. Ve hayranlıklarını dile getiriyorlar.” dedi.  

 “Ulaşım yatırımlarımız 28,4 milyar TL’yi bulacak...”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geçmiş yıllarda çek karnesi bile almakta sıkıntı yaşadığını ve İstanbulluların o dönemde zorluklar çektiğini hatırlatan Başkan Topbaş, “Gelecek yıllarda çok daha farklı bir İstanbul’u birlikte yaşayacağız. 8 yılda ulaşım yatırımlarımızın toplamı 24,4 milyar lira. Yatırımlarımız 2013 yılı sonunda 28,4 milyar lirayı bulacak. Metrobüs’e beklediğimizin üzerinde yolcu akını var. 400 bin olarak tahmin ettiğimiz yolcu sayısı 800 binlere ulaştı. Tek yönde saatte 34 bin yolcunun lastik tekerlekli araçlarla taşınması mümkün değil. Burasını rahatlatmak için önemli çalışmalarımız var.” diye konuştu.

 “Metro yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek...”

İstanbul’a yapılacak yeni metro hatlarıyla ilgili de bilgi veren Başkan Kadir Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyada metroları merkezi yönetimler yapar. Biz, bugüne kadar metro hatlarına 7 milyar lira civarında yatırım yaptık. Bu yatırımlara hız kesmeden devam edeceğiz. 22 kilometre uzunluğundaki Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe Metro Hattı 38 ayda bitirilerek, 2016’da devreye girecek. Otogar-Bağcılar Hattı 2013’ün ortalarında devreye girecek. Sanayi Mahallesi-Seyrantepe üçüncü tüpünün 20 aylık bir sürede devreye girmesini bekliyoruz. Kartal-Pendik-Kaynarca Hattı var. Bu hattı da Tuzla’daki tersaneye kadar uzatmayı planlıyoruz. Kabataş’ tan başlayacak olan Beşiktaş-Mahmutbey Metrosu’nda da ihale aşamasına gelindi. Çok önemsediğimiz bu hattın ihalesini 2013 Mayıs’ta yapmayı düşünüyoruz. Bunların dışında Bahçelievler-Beylikdüzü arasında da bir metro hattımız var. Bu hattı ise Ulaştırma Bakanlığımız yapacak.”

 “Teknolojiyi en iyi takip eden belediyeyiz...”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin teknolojik gelişmeleri çok yakından takip ettiğini belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu konuda dünyada en iyi belediye olduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum. Mesela bir otobüs kavşağa 100 metre kadar yaklaştığı zaman sistem bunu algılayacak ve yeşil ikaz lambası yanarak yol verecek. Durağa geldiğimizde hangi otobüsün ne zaman geleceğini bileceğiz. Gideceğimiz yere hangi otobüse hangi durakta bineceğimizi, hangi aktarmalardan geçeceğimizi, ne kadar ücret ödeyeceğimizi görebileceğiz. Durağa gelen bir engelliyi otobüs şoförü algılayabilecek ve daha dikkatli olacak. Bunlar dünyada başka bir belediyede yok. Bazı uygulamalarımız diğer dünya şehirlerine örnek oluyor. Biz onlara teknoloji ihraç ediyoruz. Ve bu programları kendi mühendislerimiz yazıyor.”