İstanbul, 2020 Olimpiyat Oyunları için atakta… 7.1.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un 2020 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları için “en iyi aday” olduğunu anlatan adaylık kitabını Lozan’da Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) sundu. Kitapta, İstanbul’da spora ve ulaşıma yapılan yatırımlara vurgu yapılıyor.

2020 Olimpiyat Oyunları ile Paralimpik Oyunları için Tokyo ve Madrid ile yarışan İstanbul’un adaylık süreciyle ilgili hazırlanan kitap, İsviçre’nin Lozan kentinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Hasan Arat, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yavuz Çelik ile Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan tarafından Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) sunuldu.

Olimpiyatlar ilk defa iki kıtada yapılacak...

Başkan Kadir Topbaş, kitabın komiteye takdiminde yaptığı konuşmada Napolyon’un “Dünya tek bir devlet olsaydı başkent İstanbul olurdu” sözünü hatırlattı ve “Uluslararası Olimpiyat Komitesi İstanbul’u seçerse, Olimpiyat Oyunları tarihte ilk defa iki kıtada birden yapılacak” dedi.

İstanbul’un adaylık kitabında; şehirde spora ve ulaşıma yapılan yatırımlar ile konaklama imkanları yer alıyor. Ayrıca kentin tarihi ve jeopolitik önemine de vurgu yapılıyor. Japonya'nın başkenti Tokyo ve İspanya'nın başkenti Madrid de adaylık kitaplarını teslim ederken, 2020 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları’nın hangi şehirde yapılacağı Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından 7 Eylül’de Arjantin’de açıklanacak.

İstanbul, Olimpiyatlara 36 tesisle ev sahipliği yapacak...

İstanbul 11'i mevcut 25'i yeni inşa olmak üzere 36 tesisle Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak. 300 kişilik bir heyetin 4 ay süren çalışmasıyla hazırlanan adaylık kitabına göre; 11 mevcut spor tesisinin 5'ine kalıcı ilave yatırımlar yapılacak, 10 yeni tesis müsabakalar için, 10 yeni tesis de müsabakalara destek sağlamak amacıyla antrenman odaklı alanlar olarak inşa edilecek ve 5 ayrı ünitede olimpiyat kümelenmeleri sağlanacak.