Başkan Topbaş, Almanya’da Türk Okulu açtı 6.1.2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Almanya temasları kapsamında Stuttgart şehrindeki BİL Özel Okulları’nın yeni binasının açılışını yaptı. Başkan Topbaş, Stuttgart Belediyesi’nin Türk Okulu’na verdiği desteğin dünyayı kurtaracak örnek bir davranış olduğunu söyledi.

Almanya'nın Stuttgart şehrinde 2004 yılında Türk girişimciler tarafından kurulan BİL Özel Okulları’nın yeni binasının açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle yapıldı. Törende Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann, Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster de yer aldı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Dünyada artık gemisini yürüten kaptan dönemi bitmiştir. Bu gemiyi hep birlikte yürüteceğiz.” dedi. 

Başkan Topbaş: “Dostluğumuzun ve kardeşliğimizin en güzel örneği” 

Stuttgart Belediyesi’nin Türk okuluna verdiği destekten duyduğu memnuniyeti de dile getiren Başkan Topbaş, “Böyle bir anlayış, dünyayı kurtarır. Sayın Başbakanın da törene katılması, iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin en güzel örneğidir. Bizler de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, İstanbul’daki yerli ve yabancı okullar ile dini tesislere her türlü yardımı yapıyoruz. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan bu konuda da bizi sonuna kadar destekliyor. Biz çok iyi biliyoruz ki, eğitim öğretim gören her fert sorun olmaktan çıkıyor. Kendine ve topluma faydalı biri oluyor.” diye konuştu. 

650 Türk öğrenci eğitim görecek... 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann ve Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster, tören sonunda tek tek ilgilendikleri öğrencilerle bir süre sohbet ettiler. 20 milyon Euro'ya mal olan yeni okul binasında 650 öğrenci eğitim görebilecek.