İstanbul ve Stuttgart’ın işbirliği gelişiyor 5.1.2013

İstanbul ile Stuttgart şehirleri arasında işbirliği her geçen gün daha da gelişiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Almanya'nın otomotiv ve makine endüstrisinin kalbi olan Stuttgart Belediyesi ile birlikte ortak Ar-Ge Merkezi kurdu.

Almanya ve Türkiye’deki şehirler için hidrojen yakıtlı araç, elektrikli araç, sürdürülebilir ulaşım, yenilenebilir enerji, akıllı kentler ve yaşam birimleri projeleri üretecek Ar-Ge Merkezi’nin sözleşmesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster tarafından törenle imzalandı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, dünyanın global bir köy haline geldiğini belirterek, artık beraber adım atmayı gerektiren bir noktaya gelindiğini söyledi. 

Başkan Topbaş: “Bu bir milat” 

Göreve geldikleri günden bugüne yerel yöneticiler olarak halkla iç içe bir yönetim anlayışı benimsediklerine vurgu yapan Başkan Topbaş, dış ilişkilerde ortak paydada buluşmanın insanlığın yararına olduğunu ifade etti. Başkan Topbaş konuşmasını şöyle tamamladı: “Yerel yönetimlerin refleksi daha hızlıdır. El ele vererek insanlarımızı mutluluğa taşımalıyız. Yerel diplomasi ve işbirliğinin dünyada barışa olan katkısı inkar edilemez bir gerçek. Biz, burada bir milat oluşturuyoruz. Gelecek nesiller bugünü hayırla yad edecektir.” 

Başkan Schuster: “Merkez yeni ufuklar açacak” 

İmza töreninde konuşan Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster da, Başkan Topbaş’ın UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndaki yoğun çalışma temposunda zaman ayırarak Stuttgart’da bulunmasından dolayı memnun olduğunu ifade ederek, “Sizin büyük özverinizle biraraya geldik. Bu ortaklığımız gelecek nesiller için temel oluşturacaktır.” dedi. 

Kurulan Ar-Ge Merkezi’nin gençlere ve bilim adamlarına yeni ufuklar açacağına inancının tam olduğunun altını çizen Wolfgang Schuster, “Sizlerle ortaklık yapmak bizim için çok önemli. Sizin de dediğiniz gibi gelecek nesiller attığımız bu adımdan övgüyle söz edeceklerdir. Bizler, bu merkezde mutlu insanlara hizmet etmenin gururunu yaşayacağız.” diye konuştu. 

Kurulan Ar-Ge Merkezi ile ilgili sözleşmeye; İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Stuttgart Belediyesi’nin yanı sıra Max Planck ve Frauenhofer Enstitüleri, Mercedes-Benz, Bosch, İntel, Tofaş ve Mercedes-Benz Türk firmaları ile Koç ve Boğaziçi Üniversiteleri imza attı. Ar-Ge Merkezi’nde, Almanya ve Türkiye’deki şehirler için hidrojen yakıtlı araç, elektrikli araç, sürdürülebilir ulaşım, yenilenebilir enerji, akıllı kentler ve yaşam birimleri ile ilgili projeler üretilecek.