Kültür Sanat Sezonu açıldı 8.10.2012

2012-2013 Kültür ve Sanat Sezonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği törenle açıldı. Başkan Kadir Topbaş, dünyanın her alanda hayranlıkla izlediği İstanbul’un kendisine yakışır bir sanat yılını geride bırakmasını arzu ettiklerini söyledi.

İstanbul’da 2012-2013 Kültür ve Sanat Sezonu, Esma Sultan Yalısı'nda düzenlenen törenle açıldı. Sanat camiasının yoğun ilgi gösterdiği gecede konuşan Başkan Topbaş, insanoğlunun konuştuğu dil ne olursa olsun ortak dilinin sanat olduğuna dikkat çekti. En önemli diyalogların sanat, müzik ve sporla yapıldığını ifade eden Başkan Topbaş, “Göreve geldiğimiz zaman kültür merkezi sayımız 4, koltuk sayımız da 420 adetti. Artık 28 kültür merkezimiz var, koltuk sayımız 22 bin 200’e yükseldi. Tiyatro sahne sayımız 8 iken 17’ye çıkarttık, yüzde 42 oranında koltuk sayısını arttırdık. Daha yapmamız gereken çok çalışmalar var. Bunun farkındayız” dedi.

 

Sanatçıların ilham kaynağı İstanbul

İstanbul’un çok kültürlü bir yapısı olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, “İstanbul 24 saat yaşayan bir şehir. Bu renkler İstanbul’u zenginleştiriyor ve birçok sanatçı bundan ilham alıyor” diye konuştu.

 

Türk Tiyatrosu 100. yılına hazırlanıyor

2014’te Türk tiyatro ve sinemasının 100. yılını kutlayacağını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’u 2014’e çok farklı hazırlayacaklarını söyledi. Tiyatro ve sinema salonlarını demokrasi alanı olarak gördüğünü ifade eden Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “2010 Avrupa Kültür Başkentliği yapmış bir şehirde yaşıyoruz. Burada yaşamak ayrıcalıktır. O denli de sorumluluk getirir. 2014’de tiyatro ve sinemanın 100. yılını en iyi şekilde kutlamamız lazım.”

 

Gecede konuşan İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen de, Türk tiyatrosunun 100. yılına şimdiden hazırlanmaya başladıklarını belirtti. Sanat camiasının yoğun ilgi gösterdiği açılış gecesi, Can Doğan'ın yönetmenliğini yaptığı, Hilmi Zafer Şahin'in oyunlaştırdığı Ziya Osman Saba’nın “Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi” isimli eserden sunulan bir kesitle sona erdi.