Başkan Topbaş, “dönüşen” İstanbul’u anlattı 18.11.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ak Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait ile İzmirli işadamları, STK ve medya temsilcileriyle birlikte Boğaz turu yaptı. Başkan Kadir Topbaş, başka belediyelerde olmayan sistemler ile İstanbul’un dünyaya model olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ak Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait ile İzmirli işadamları, STK ve medya temsilcileriyle Boğaz turunda biraraya geldi. Başkan Topbaş, “İstanbul hepimizin, şeref verdiniz” diyerek konuklarını ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. İstanbul’un ve Boğaz’ın dünyada hiçbir kente nasip olmayan bir güzelliğe sahip olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un, gerçek bir barış şehri olduğunu söyledi.

Dünya, İstanbul’a gıptayla bakıyor...

Türkiye’yi ekonomik ve ticari olarak sırtlayan İstanbul’un, üç büyük imparatorluğa başkentlik yapması nedeniyle dünyaya karşı sorumlu olan bir kültür ve turizm şehri olduğunu anlatan Başkan Topbaş, “Sayın Başbakanımızın başlattığı yerel yönetim anlayışını devam ettirerek İstanbul’a gece gündüz hizmet ediyoruz. Bugün bütün dünya şehirleri İstanbul’a gıptayla bakıyor” dedi.

Yepyeni bir şehir meydana gelecek…

8,5 yılda 52 milyar lira yatırım ile İstanbul’a büyük bir dönüşüm yaşattıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Hükümetimizin metroyla ilgili açıkladığı destek paketinden önce İzmir, sonra da Ankara yararlandı. Biz henüz hiçbir şey almadık. Esenler-Başakşehir-Olimpiyatköyü ve Kadıköy-Kartal gibi metroları tamamen kendi has akçemizle yaptık. Bu çalışmaları, kaynaklarımızı doğru kullanarak başardık. Yatırımlar, İstanbul’u dünya şehirleriyle yarışta öne geçirdi. 3’üncü dönemimizde İstanbul çok daha farklı bir noktaya taşınacak. Afet riskini kentin yenilenmesinde şans olarak kullanacağız. Çok güzel projelerle yepyeni bir şehir meydana getireceğiz” diye konuştu.

İstanbul bir okul…

Cumhuriyet dönemi boyunca 57 kavşak yapılan İstanbul’a, dönemlerinde 259 kavşak ile 405 kilometre yeni yol yaptıklarını anlatan Başkan Kadir Topbaş şunları söyledi: “Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Dünya Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Başkanı olmam sebebiyle İstanbul sadece Türkiye için değil, dünya için de bir model. TBB Başkanlığım sebebiyle tüm yerel yönetimlerimize açığız ve İstanbul bir okul. Amerika, Avrupa dahil birçok kıtadan teknik ekipler, çalışmalarımızı ve yöntemlerimizi öğrenmek istiyorlar. Dünya ile yarışan, dünyada başka belediyelerde olmayan sistemlerimiz var. İstanbul bunu başardı. Bu bilgi ve deneyimler milletimizin bir değeridir. Bu bilgi ve deneyimlerimizi bütün şehirlerimizle paylaşmaya hazırız.”

Başkan Topbaş, 7 gün 24 saat çalışarak İstanbul’a hizmet etmekten büyük gurur duyduğunu ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Yaptığımız her çalışma milletimizin refahı ve geleceği içindir. Diliyorum ki bütün şehirlerimizin yöneticileri aynı şekilde ülkemizin geleceği için çalışsın.”

İzmir, İstanbul’u örnek almalı…

Ak Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait de, İzmirli sivil toplum kuruluşları, işadamları ve basın mensupları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırım ve hizmetleri yerinde görme imkanı bulduklarını belirterek, İzmir’in örnek almak için yurtdışına gitmek yerine İstanbul’a gelmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul’da Kadıköy-Kartal Metrosu, İBB Tanıtım Çadırı ve Miniatürk gibi birçok yatırımı yakından gördüklerini ifade eden Rıfat Sait, “İzmir’in de yerel kalkınmayla tanışmasını istiyoruz. İstanbul’un yerel yönetim alanında çok farklı bir boyutta olduğunu bizzat yerinde tespit ettik. Sayın Kadir Topbaş’ın İstanbul’da yaptığı yatırım ve hizmetlerden dolayı kendisiyle gurur duyduk ve takdir ettik. Bize göstermiş olduğu misafirperverlikten dolayı da kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.