Hayaldi, gerçek oldu! 8.10.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Silivri Boğluca Deresi’ndeki ıslah çalışmalarını yerinde inceledi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Başkan Kadir Topbaş, “Hayaldi Gerçek Oldu, Boğluca Deresi Islah Oldu” pankartlarıyla karşılandı.

Boğluca Deresi ıslah çalışmaları için Silivri’ye giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Öğrenciler ve yöre halkının çiçek verdiği Başkan Topbaş, “Silivri’ye ne zaman gelsem halkımızın yoğun ilgisiyle karşılaşıyorum. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Başkan Topbaş, yaptığı konuşmada, dünyanın çok hızlı bir değişime ve dönüşüme uğradığını ifade ederek, İstanbul’un ve Türkiye’nin her alanda bu değişime ve gelişime ayak uydurduğunu söyledi. 2 ay önce Financial Times’da çıkan haberi hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Yabancı ülkeler Türkiye’deki hızlı gelişimi gıpta ile izliyorlar. Financial Times, ‘Türkiye acaba başka bir gezegende mi?’ diye başlık atarak haber yaptı. Bu büyük bir başarıdır” diye konuştu.

 

Silivri’ye metro…

Başkan Topbaş, metronun gelmesi ile Silivri’de yaşayan vatandaşların kent merkezlerine çok rahat ulaşabileceklerini ifade ederek, “Dedik ki, bu bölgeler kent merkezi ile yakın ilişkiler kurabilmeli. Metro devreye girdiği zaman Silivri’deki bir vatandaşımız, metro ile Taksim, Kartal, Sabiha Gökçen Havalimanı’na, her yere rahatlıkla gidebilecek. 2016 yılında çok fazla insan toplu taşıma kullanacak. Bizler göreve geldiğimizde ulaşım planlarımızı buna göre yaptık” dedi.

 

Yatırımlar sürecek…

Yakın zamanda, yerin 30 metre altına atıksu tünellerinin inşa edileceğinin de müjdesini veren Başkan Topbaş, “22 km uzunluğunda yerin 30 metre altında atıksu tünelleri yapıyoruz. Celali, Kumburgaz, Kamiloba sahillerini kapsayan bölgelerdeki atıksular, Selimpaşa’da ileri seviyede biyolojik arıtmadan geçerek tertemiz hale gelecek” dedi.

 

Göreve geldikleri günden bugüne, Silivri’ye yaptıkları yatırımların 810 milyon olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şöyle devam etti: “Silivri’ye doğalgaz hayaldir denmişti. 2004’te Silivri’yi ziyaret ettiğimde sanayicilerden bir tanesi bana şöyle dedi, ‘Sayın Başkanım eğer Silivri’ye doğalgaz getirirseniz, ihracata başlayacağım, işçi alacağım. Yurt dışıyla rekabet edeceğim.’ Biz de 45 gün sonra sanayiye 18 km’den doğalgaz getirdik. 4,5 ay içerisinde köylere kadar doğalgaz getirdik. Sıcak asfalt ilk defa dönemimizde ortaya çıktı.”

 

İSKİ’den 10 milyar lira yatırım…

Geçmişte çek karnesi bile alamayan İSKİ’nin şimdilerde 10 milyar yatırım yapar hale geldiğine dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, “Geçmişte ciddi sıkıntılar yaşamış İSKİ, dönemimizde 10 milyar yatırım yapar hale geldi. Sayın Başbakanımızın döneminden bugüne kadar yapılan yatırımlar ise 17 milyar” dedi.

 

Dere ıslah çalışmalarına da değinen Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Artık hiçbir gram atıksu buraya gelmeyecek. Sadece yağmur suyu taşıyacak. Burada yaya yürüme alanları elde edeceğiz. Bu alanlarda beraber olmamız gerekiyor. Batı’da bu meydanlara demokrasi alanları diyorlar. Eğer o meydanları kullanırsak, beraber paylaşırsak, bu milletin, 75 milyonluk ailenin fertleri olduğunu hissederiz. Bu kardeşliği beraber başaracağımıza inanıyoruz. Çanakkale’de yazdığımız destan gibi bizimde yine destanlar yazacağımızı biliyorum.”

 

Konuşmasının ardından Başkan Topbaş’a, Boğluca Deresi’nin 1924 ve 1945 yıllarına ait siyah beyaz fotoğrafları hediye edildi.