Sağlıklı nesiller için Yeşilay ile işbirliği... 28.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı İhsan Karaman’ı ziyaret etti. Geçmişte Yeşilay’da aktif görev aldığını belirten Başkan Kadir Topbaş, nesillerin korunması için mücadele veren Yeşilay’a her türlü desteği vereceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kasım ayında göreve gelen Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı İhsan Karaman’ı ziyaret etti. Eminönü’ndeki Tarihi Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleşen ziyarette, Yeşilay Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri de hazır bulundu. 

Yeşilaycı Başkan... 

1967-1969 yılları arasında Yeşilay’ın Gençlik Kollarında yöneticilik yaptığını belirten Başkan Topbaş, “Kadim cemiyetlerimizden Yeşilay, 92 yıllık tarihinde çok önemli hizmetler vermiş ve doğru mücadele etmiş bir kuruluş. Zaten bizim de o yıllarda Yeşilay’ın içinde bulunmamızın sebebi budur” dedi. 

Yeşilay’ın okullarda ve devlet kurumlarında çok önemli çalışmalar yaptığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Toplumsal, kültürel ve bizi biz yapan değerlerin yaşatılması ve her şeyden önce nesillerin korunması anlamında bir mücadele veren Yeşilay, çok önemli bir kuruluş. Hizmetleri geçmişe dayanan kuruluşunuzun toplumda yeterince hissedilmediğini gördük. Ancak inanıyorum ki, sizin başkanlığınızda uzun yıllar burada hoş seda oluşturmak adına görev yapılacağına inanıyorum. Biz de bir Yeşilaycı olarak size destek vereceğiz” diye konuştu. 

Cemiyetin bozamadığını bir arkadaş bozar!... 

Sağlıklı nesillerin yetişmesine ve gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunmasına büyük önem verdiğini ifade eden Başkan Topbaş, Yeşilay’ın insan sağlığını ve aile bağlarını olumsuz yönde etkileyen başta alkol olmak üzere her türlü madde bağımlılığı ile mücadele ettiğine dikkat çekti. Gençlerle biraraya geldiğinde Hz. Mevlana’nın “Bir cemiyetin bozamadığı insanı bir arkadaşı bozar” sözünü hatırlattığını dile getiren Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Gençlerimizin iyi arkadaş edinmesi ve enerjilerini doğru alanlara yönlendirmeleri konusunda önemli çalışmalar yapacağınıza inanıyorum. Bizim toplumumuzda hiçbir toplumda olmayan bir sahip çıkma anlayışı var. Bu güzel haslet büyük kentlerde maalesef yitiriliyor. Bağımlılıkların da fazla olduğu 15 milyonluk böyle büyük bir şehirde biz de belediye olarak size destek olacağız. Fiziki şartları düzeltirken insanlarımızın sağlığının korunması adına da bir sorumluluk taşıdığımızı düşünüyorum.” 

Yeşilay dünyaya örnek olacak... 

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı İhsan Karaman da, alkol ve madde bağımlılığının toplum düzenini bozduğuna işaret ederek, “Bu sebeple belediyemizle paralel çalışmalar yapmak çok güzel bir fikir” dedi. Yeşilay’ı bilimsel çalışmalarla dünyaya açmayı ve uluslararası model bir kuruluş yapmak istediklerini ifade eden Karaman, “Bu çalışmalardan biri de bahar aylarında Sayın Başbakanımızın açılışını yapacağı bir uluslararası toplantı tertip etmek olacak. Dünyadaki alkol politikaları konusunda söylemek istediklerimiz var. Toplantının sonunda da İstanbul Deklarasyonu yayınlamak istiyoruz” diye konuştu.