Fotoğraf karelerine yansıyan Cumhuriyet coşkusu... 29.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Boğaz’da gerçekleştirdiği Cumhuriyet kutlamalarında yaşanan coşku, fotoğraf karelerinde bir kez daha yaşandı. Cumhuriyet coşkusunu en güzel şekilde anlatan fotoğrafların yarıştığı “Cumhuriyet Coşkusu Fotoğraf Yarışması”nda dereceye girenlere ödüllerini veren Başkan Kadir Topbaş, Cumhuriyet kutlamalarının ilelebet devam edeceğini söyledi.

İstanbul Boğazı’nda Kız Kulesi ve Boğaziçi Köprüsü arasında gerçekleştirilen ışık ve havai fişek gösterilerinde yaşanan coşku ile İstanbul manzaralarının yer aldığı fotoğrafların yarıştığı “Cumhuriyet Coşkusu Fotoğraf Yarışması”nda dereceye girenler, ödüllerini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın elinden aldı. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) Başkanı Tanju Akleman ile ilçe belediye başkanları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bürokratlarının da katıldığı törende, dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen fotoğrafların yer aldığı sergi de açıldı. 

 Başkan Topbaş: “Cumhuriyet coşkusunu milletçe yaşıyoruz” 

Başkan Kadir Topbaş, serginin Cumhuriyet coşkusunun yaşatılması açısından önemli olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Dünya nüfusunun yüzde 50'si şehirlerde yaşıyor. Şehirlerde yapılan her türlü aktivite dünyaya yansıyor. İyi yönetilen şehirler, insanlara yeni fırsatlar veriyor. Biz de İstanbul’da bir birtakım aktiviteler yaparak ortak değerlerde buluşmamız gerektiğini düşündük. Düzenlediğimiz Lale Festivali, Cumhuriyet ve Fetih Kutlamaları, bizi biraraya getiren önemli buluşmalardır.” 

 İstanbul Boğazı’nda ilk kez 2005 yılında yapılan kutlamalar ile Cumhuriyet coşkusunun milletçe birlikte yaşanmaya başlandığına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Bu coşkunun beraberce yaşanılan ve izlenilen bir hale dönüşmesini istedik ve başardık. Cumhuriyetimizin 89’uncu yılında büyük bir başarıya ulaştık. İstanbul Boğazı, bu organizasyon yapılırken tıklım tıklım doldu. Cumhuriyetin ecdadımız tarafından kuruluşunun coşkusuna katılmak adına önemli bir organizasyona imza attık.” diye konuştu. 

 Başkan Topbaş: “Kutlamalar ilelebet devam edecek” 

“Başlattığımız coşkulu kutlamalar bizden sonra da ilelebet devam edecek bir olgu haline geldi. Kutlama coşkusu vatandaşlarca daha çok benimsendi” diyen Başkan Topbaş, bu coşkunun fotoğraflara da yansımasını istediklerini ve bu nedenle bu yarışmayı düzenlediklerini kaydetti. Yarışmanın çok güzel ve etkileyici bir organizasyon halini aldığına dikkat çeken Kadir Topbaş, şunları kaydetti: “29 Ekim’de 42 bin havai fişek ile ışık ve ses gösterilerinin renklendirdiği muazzam bir gösteri yaşandı. 90’ıncı yılı daha da görkemli bir şekilde birlikte kutlayacağız. Bakın İstanbul’daki bu kutlamalar dünyaca ünlü New York, Paris ve Sydney kutlamalarının önüne geçti. Gelecek yıl dünyanın fotoğrafçılarını İstanbul’a davet edeceğim. Ben de amatör fotoğrafçı olarak elimde makinemle fotoğraf çekeceğim. Nice görkemli Cumhuriyet coşkusunu daha milletçe barış ve huzur içinde yaşamayı diliyorum.” 

Başkan Topbaş, konuşmasının ardından İFSAK Başkanı Tanju Akleman ile birlikte yarışmada dereceye giren fotoğrafçılara ödüllerini verdi ve daha sonra beraberindekilerle sergiyi gezdi. Yarışmada Üzgün Yılmaz birinci, Serdar Ertekin ikinci ve Cem Erbir üçüncü oldu.