Tertemiz Marmara Denizi için… 7.10.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yüzde 100 temiz Marmara Denizi için en büyük çevre yatırımlarından birini daha hayata geçirdi. Günde yaklaşık 600 bin metreküp atıksuyu son teknolojiyle arıtarak Marmara sahillerinin kirlenmesini önleyecek olan Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin resmi açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapıldı.

Marmara Denizi’nin kirlenmesini önlemek için inşa edilen Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliğini yaptığı törene Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, bazı milletvekilleri, belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

 

Durmak yok, yola devam…

Açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin olmaması halinde, binlerce ton katı atığın Marmara Denizi’ne akacağını ve bütün İstanbul’u, bütün bölgeyi tehdit eden bir çevre sorununa yol açacağını belirterek, tesisin ve Ataköy Çevre Koruma Projesi’nin İstanbul’a hayırlı olmasını diledi. Tesisin, Türkiye’nin en büyük enerji ve katı yakıt üretebilen ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, tam kapasiteyle çalıştığında atıksu arıtma tesisinin günde 600 bin metreküp atık su arıtarak, 2,5 milyon nüfusa hizmet vereceğini belirtti.

 

Başbakan Erdoğan, “Türkiye’yi böyle ayağa kaldırdık, böyle ayağa kaldıracağız ve durmak yok yola devam diyeceğiz. Biz bu tesisi aslında, 1995’te Büyükşehir Belediye Başkanlığım dönemimde yapmak istemiştik. Fakat dönemin hükümeti, buna müsaade etmedi. Yer tahsisi yapmayarak bize engel oldu. Hükümete geldiğimizde, hemen kolları sıvadık ve bu tesisi İstanbul’a kazandırdık. Şurada sadece Ataköy, bu çevredeki yapılan düzenlemeleriyle birlikte bir çağ atlıyor” diye konuştu.

 

Arıtılan su üzerinden çevre dersi…

Başbakan Erdoğan, kavanozdaki çamurlu suyu göstererek, “Ayamama Deresi’nde normalde akan su buydu. Bunu ana muhalefetin görmesi lazım. Çünkü kim çevreci, kim çevreci değil bunu görmemiz lazım. Şurada da gördüğünüz atıksu arıtma tesislerinin kahir ekseriyeti, bizim iktidarımıza aittir, yerel yönetimlere. Çünkü belediyecilik bizim işimiz” dedi. Diğer kavanozdaki temiz suyu da göstererek, “Suyun geldiği hal bu” diyen Başbakan Erdoğan, “Bu da, ultra filtrasyondan geçen. Park, bahçelerin sulanmasında kullandığımız su. Sayın Kılıçdaroğlu, bak bu suyu artık İstanbul’da kullanıyoruz. Çevrecilik nedir diye öğrenmek istiyorsan İSKİ’nin rahle-i tedrisinden geçmen lazım. Tablo bu” diye konuştu.

 

“Biz yerin altında çalışmayı severiz”

Artık Ayamama Deresi’nden temiz su aktığını ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Boğaz’ı Haliç’e bağladığını, kısa bir süre sonra onun da açılışını yapacaklarını belirterek, “Bunlardan haberiniz yok. Niye haberiniz yok? Çünkü biz yerin altında çalışmayı severiz. Yerin altında yapılan bu çalışmalar, Haliç’le Boğaz’la bağlantı, bütün Haliç'teki o mikrobiyolojik olumsuz gelişmeleri alacak. Haliç tertemiz hale gelecek ve balık çeşitliliği fazlasıyla artacaktır” dedi.

 

İstanbul bizim sevdamız...

2023 hedefleri içinde İstanbul’un çok önemli ve özel bir yere sahip olduğunun altını çizen Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul bizim sevdamız, İstanbul bizim aşkımız. İstanbul’a yaptığımız her hizmet bizim için tarifsiz bir sevinç, tarifsiz bir heyecan kaynağı. İstanbul daha fazlasını, daha çoğunu hak ediyor.”

Avrupa’nın en ileri teknolojisi...

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş da, 2009’da devreye sokulan ve Marmara Denizi’ni kurtaracak çok önemli projelerden biri olan Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin resmi açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Türkiye’deki ve Avrupa’daki en ileri teknolojilerden biri olan bu tesisin hayırlı olmasını diliyorum. Çevrenin tehdit altında kaldığı günümüz dünyamızda, su temini ve atıksuların çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi çok önemli bir yer tutuyor. Bugün bambaşka bir İstanbul’u beraberce ortaya çıkardık. Geçmişte dev tesisler yerine dev skandallarla sarsılan bir İSKİ vardı. Ayamama Deresi’nin ve bu tesisin 1962 yılına dayanan çok acıklı bir hikayesi vardır. 1996 yılında Sayın Başbakanımız burada 40 bin kişiye hitap eden bir biyolojik arıtma tesisi yaptı. Ayamama Deresi’ni ıslah etme ve arıtmayı büyütme çabası ise dönemin hükümeti tarafından engellendi. Bütün siyasiler, dönemler boyunca Ayamama Deresi’nin kirliliğini konuştular. Biz göreve geldiğimiz zaman Sayın Başbakanımızın verdiği talimatla bu tesisi bitirdik” diye konuştu.

 

Modern tesisler, yüzde 100 arıtma…

Başkan Topbaş, Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin şu anda 1,5 milyon insanın atıksuyunu arıttığını, ancak ek inşaatın tamamlanmasının ardından tesisin günlük kapasitesinin 400 bin metreküpten 600 bin metreküpe çıkacağını ve 2,5 milyon insanın ihtiyacına cevap vereceğini ifade etti. 1994 yılında İstanbul’daki atıksuların sadece yüzde 9’unun arıtıldığını belirten Başkan Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün bu oran yüzde 97’ye çıktı. Şu anda 30 yeni arıtma tesisimizin inşaatı da devam ediyor. Yakın zaman sonra devreye alacağımız günlük 400 bin metreküp kapasiteli Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi de çok önemli. Şile ve Silivri’ye de ileri biyolojik arıtma yapıyoruz. Bütün bu yatırımlarımız tamamlandığında şehrimizin atıksularının yüzde yüzü arıtılır hale gelecek.”

 

İstanbullu rahatlıkla denize girebilecek…

Bugüne kadar 131 dereyi ıslah ettiklerini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “İnşallah İstanbul bir daha dere ve sel problemi yaşamayacak. Sadece İSKİ, dönemimizde 17 milyar lira yatırım yaptı. Bu şehre yerin altından toplamda 14 bin 650 kilometre kolektör döşedik, yani Avustralya’ya gidecek kadar uzun. Yani toprak kabardı, su coştu, hava aydınlandı artık. Artık başka bir İstanbul var. Denizler tekrar İstanbulluların olacak” dedi.

 

108 milyon avroluk dev tesis…

Hayata geçirilen tesis ile atıksuların Marmara Denizi’ne girişi engellenerek geri dönüşü sağlanacak. Günlük 1,5 milyon nüfusa hizmet veren tesis sayesinde Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar ve Esenler’in tamamı ile Küçükçekmece ve Sultangazi ilçelerinin bir bölümünden gelen atıksular artık Marmara Denizi’ni kirletmeyecek. 5 yıllık işletim bedeli ile birlikte 108 milyon avroya mal olan dev tesiste arıtma işlemi sırasında ortaya çıkan çamurdan elde edilen biyogaz, tesisin yüzde 30’luk enerji ihtiyacını karşılıyor. Elde edilen çamurdan ayrıca çimento fabrikalarında kullanılan ikincil yakıt elde ediliyor. Türkiye’nin en yüksek enerji üreten arıtma tesisi olan Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi sayesinde her gün Terkos Gölü’ne eşdeğer oranda su arıtılıyor.

 

Atıksu arıtma oranı yüzde 97’ye çıktı...

Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapılmasaydı her yıl 341,6 ton katı atık, 1.240 ton atık kum, 58 bin 617 ton atık karbon, 3 bin 527 ton atık azot ve 722 ton atık fosfor kirletici Marmara Denizi’ne akacaktı. İleri biyolojik arıtma yapılan tesiste karbonun yanı sıra azot ve fosfor giderimi de sağlanarak, sudaki canlı yaşama hayat veriliyor. Çamur kurutularak, 40 kamyonla taşınabilecek günlük 500 ton çamur, 10 kamyonluk kuru ürün haline getiriliyor. Arıtılan sular park-bahçelerde ve sanayide kullanılıyor. İstanbul genelinde 1994 yılı öncesinde atıksuların yüzde 9’u ön arıtma işleminden geçiriliyordu. İnşa edilen 41 atıksu arıtma tesisi ile bu oran yüzde 97’ye çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 30 arıtma tesisinin inşaatına devam ediyor.