İstanbul dünya birincisi! 26.12.2012

İstanbul bir büyük başarıya daha imza attı; Kongre turizminde dünya 1’incisi oldu. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş’tan özel ödül alan Başkan Kadir Topbaş, “Kongre turizminde çok iyi mücadele vererek 44’üncü sıradan 1’inci sıraya yükseldik” dedi.

İstanbul, Uluslararası Kongre ve Konvensiyonlar Derneği (ICCA) istatistiklerine göre, 2011 yılında büyük kongreler sıralamasında dünya birincisi oldu. İstatistikleri yayınlayan dünya kongre turizminin referans dergisi İngiliz AMI Magazine, İstanbul’un 500’den fazla kişinin katıldığı kongreler sıralamasında birinci olduğunu kaydetti. İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Başkanı Murat Yalçıntaş, İTO Merkez binada düzenlenen törenle, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a İstanbul’un kongre turizminde dünya birinciliğine yükselmesi dolayısı ile özel ödül takdim etti.

 İstanbul kongre turizminde birinci sıraya yerleşti…

Başkan Kadir Topbaş ödül töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul’un kurumsal taassubu bir tarafa bırakarak devlet-sivil toplum işbirliğiyle yaptığı faaliyetler sayesinde kongre turizminde birinci sıraya yerleştiğine dikkati çekerek, “İstanbul dönemimizde turizmde de önemli aşamalar kaydetti. Şehirdeki oteller yüzde 98 doluluk oranını yakaladı” dedi.

 İstanbul büyük bir mücevher…

Başkan Kadir Topbaş, kongre turizminde büyük mücadeleler verdiklerini ifade ederek, “Haliç Kongre Merkezi ve İstanbul Kongre Merkezi ile dünya birinciliği elde ettik. 44’üncü sıradan buralara geldik. Pera Palas ve Hilton’dan başka salonu olmayan şehirden buralara geldik. Artık kongre kampüsü yapma durumundayız. Hayalimde, idealimde bu var. Kongreye gelenlerin aileleriyle konaklayacakları bir alan öngörüyoruz. İstanbul, büyük fırsatlar ihtiva ediyor. Bir mücevherin üzerindeyiz. Malum kongre turizminin getirisi çok. Zirveye çıktık, orada kalmalıyız da. Birinci kalmak bizim için hedef olmalı” diye konuştu.

 40 milyon turist hedefliyoruz…

İstanbul’un turist sayısında 8-10 milyonu değil, 30-40 milyonu hedeflemesi gerektiğini belirten Başkan Topbaş, İstanbul’un, tarihi mirası ve doğal güzellikleri ile Paris, Barselona, Londra gibi kentlerden daha avantajlı olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, İstanbul’un 2020 Olimpiyat Oyunları’na da ev sahipliği yapmasını arzu ettiklerinin de altını çizdi. Dünya belediye başkanlarının artık CEO gibi çalıştığını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Başkanlar şehri yöneten olarak, sivil toplum örgütleri ile sanayici ile tüccar ile temas halinde olmalı. İstanbul’un diğer şehirlerle yarışacak argümanları da muhtelif kesimlerle belirlenmeli. Ne mutlu burada önemli bir başarı elde ettik” dedi.

 İBB’nin bu başarıdaki payı çok büyük…

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş da, Türkiye’nin dünya kongre turizminde ülke olarak ilk 10’a girdiğini belirterek, “2012’de de dünya lideri olduk. Türkiye’ye gelen 31 milyonu aşkın turistin 8 milyondan fazlası İstanbul’a geldi” dedi. İstanbul’un kongre turizminde önemli yere geldiğini vurgulayan Yalçıntaş, sözlerini şöyle tamamladı: “2009’a dek İstanbul’da bir kongre merkezi vardı. ICVB olarak ülkeye geleceklere yer bulamıyorduk. 2009’dan itibaren 2 kongre merkezi açıldı. Kongre kapasitesi Haliç ve İstanbul ile 3 kat arttı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi turizm için önemli adımlar attı. Büyükşehir Belediyemiz bu kongre salonlarını ve bu yatırımları yapmamış olsaydı, İstanbul bugünkü başarıyı yakalayamazdı.”