Başkan Topbaş, “Bayrampaşa Dostları” ile buluştu… 24.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bayrampaşa Dostları Derneği’nin düzenlediği toplantıda dernek üyeleriyle biraraya geldi. Başkan Topbaş, sivil toplum kuruluşlarının yerel yönetimlere destek veren bir anlayışla hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bayrampaşa Dostları Derneği’nin düzenlediği kahvaltılı toplantıya katıldı. Toplantıda, Ak Parti İstanbul Milletvekili Sevim Savaşer ve Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ile çok sayıda dernek üyesi yer aldı. Başkan Topbaş yaptığı konuşmada, sivil toplum kuruluşlarının önemine değinerek, “STK’lar yönetimlere katkı sunan, ufuk açan ve yönetimler konusunda yerel yönetimlere destek veren, politize olmamış, siyaset gütmeyen temelde insan hakları merkezli bir anlayışı benimsemelidir” dedi.

 “İnsanlığa hizmet eden bir yönetim anlayışımız var”

Başkan Kadir Topbaş, dünyada bugüne kadar değişik yönetim anlayışlarının uyguladığını hatırlatarak, “En son gelinen nokta insan haklarının ön planda tutulduğu demokrasi yönetimi oldu. Bu süreçteki yönetim anlayışlarında şeffaf ve katılımcı bir anlayışın başarıya ulaştığını görmekteyiz. Yönetimde bulunanlar, halkı temsilen onların geleceklerini hazırlayan bir yönetim anlayışını ortaya koymak zorundalar. Bizim anlayışımız yükü omzuna alan, insanlığa hizmet etmeye çalışan bir yönetim anlayışıdır. Böyle bir yönetim anlayışı başarıya giden en önemli yoldur” diye konuştu.

 “Geleceğin Türkiye’sini hazırlıyoruz”

Millet olarak el ele verildiğinde her zorluğun altından kalkarak başarıya ulaşılabileceğini belirten Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizler, sıradan bir ulus değiliz. Bizler el ele vererek hep birlikte geleceğe yürüyebiliriz. Geleceğin Türkiye’sini, çocuklarımızın torunlarımızın geleceğini hazırlıyoruz. Sayın Başbakanımızın belediye başkanı iken başlattığı yönetim anlayışı, Türkiye’de bir milat olarak kabul edilebilir. Bunu siyasi mülahazalarla değerlendirip görmek istemeyenler olabilir. Ama bu bir gerçek. Türkiye’de ciddi bir değişim başladı.”

 “İstanbul, Türkiye’deki ekonominin yüzde 43’ü demek”

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un ekonomik açıdan Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi: “İhracatın yüzde 65’i, ithalatın yüzde 60’ı, sanayinin yüzde 37’si ve Türkiye’deki ekonominin yüzde 43’ü demek; İstanbul demek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bir yılda yaptığımız yatırım tüm Türkiye’de yapılan yatırımların yüzde 26’sına denk geliyor. Tedirgin olsak, frene bassak Türkiye sarsılır.”

 “21. yüzyıl Türkiye’nin yüzyılı olacak”

UCLG ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un danışma kurulu niteliğindeki 26 seçkin üst düzey panelistleri arasında yer alması sebebiyle dünyanın değişik yerlerinde toplantılara katıldığını ifade eden Başkan Topbaş, “Gittiğim her coğrafyada Türk işadamlarını görmekten büyük gurur duyuyorum. Türkiye ilk defa sınırları dışına çıkıyor. İnanıyorum ki, bu yüzyıl bizlerin yüzyılı olacak. Her yerde varız. Her yere yetişebiliyor, her yeri yeniden keşfedebiliyoruz. Yarınlar çok daha farklı olacak” dedi.

 “Başarımızı tüm dünyaya gösteriyoruz”

Başkan Topbaş sıklıkla kendisine, “Türkiye’deki bu başarının sırrı nedir?” şeklinde soru yöneltildiğini anlatarak, şu yanıtı verdiğini söyledi: “Kendimize duyduğumuz güven. Öyle bir noktaya geldik ki, Sayın Başbakanımız ‘Ay’a merdiven kuracağız’ dese millet olarak ‘Nereden başlıyoruz?’ deriz. İşte böyle bir özgüven taşıyoruz. Ben, sen demeden milletçe kol kola girerek yürümenin verdiği bu başarıyı tüm dünyaya gösteriyoruz.” Toplantının ardından Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Başkan Kadir Topbaş’a işlemeli bakır bir güğüm hediye etti.