Okullar hayat oldu! 19.12.2012

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Okullar Hayat Olsun” projesini birinci yılında değerlendirdi. Başkan Topbaş, proje ile okulların gerçek bir eğitim yuvasına dönüştüğünü söyledi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğiyle hayata geçirilen “Okullar Hayat Olsun” projesinin birinci yıl değerlendirme toplantısı, Taksim’deki Elite World Otel’de yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okulları velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin biraraya geldiği bir merkez haline getirmeye çalıştıklarını belirterek, “Proje, Türkiye’deki zihniyet dönüşümünün somut bir göstergesi olarak algılanmalı” dedi.

 Okulların asıl sahibi millet...

Bakan Dinçer, projenin, Türkiye’deki eğitim sistemindeki demokratikleşmenin bir başka yansıması olduğunu belirterek, “Artık okullar, esas sahibinin millet olduğu anlayışıyla kullanılmaya başlandı. İstiyoruz ki, bir aidiyet oluşsun, kendisine ait hissetsin. Ve kendisini de oraya ait hissetsin, böylece sahiplensin. Projenin anlamı bu. Bu yüzdendir ki, okullarda derslikler, spor salonları velilerin kullanıma açık olsun istiyoruz” diye konuştu.

 Başkan Topbaş: “Proje olumlu sonuç veriyor”

Başkan Kadir Topbaş da, “sadece çocuklara değil, tüm bireylere eğitim” anlayışıyla hayata geçirilen projenin birinci yılında çok başarılı olduğunun altını çizerek, yerel yönetimler olarak bu tür birlikteliklerden memnuniyet duyduklarını söyledi. Ortak mekan sayısının artmasının ve bireylerin birlikte daha çok zaman geçirmelerinin demokrasiyi ve toplumdaki hoşgörüyü geliştirdiğini belirten Başkan Topbaş, “Beşikten mezara kadar eğitim anlayışıyla başlattığımız proje, Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte ortak çalışmamızın yansımasıdır” dedi.

 “Okullar gerçek bir eğitim yuvasına dönüşüyor”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime 915 derslik ve 138 okula kapalı spor salonu kazandırdıklarını belirten Başkan Topbaş, spor salonlarını ders saatleri dışında halkın kullanımına açarak öğrencilerin ve çevre sakinlerinin okulu sahiplenmesini sağladıklarını söyledi. Bilgi çağında bilgiyi üretmenin ve paylaşmanın çok önemli olduğuna işaret eden Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Ailelerin çocuklarla iletişimini güçlendiren bu projeyle velilere her türlü eğitim ve psikolojik danışmanlık hizmetleri de okullarda verilebiliyor. Türkiye’nin Milli Eğitim’deki başarısı geçmişle mukayese edilmeyecek noktada. ‘Okullar Hayat Olsun’ projesi ile okullar gerçek bir eğitim yuvasına dönüşüyor.”