Dünya İstanbul’u konuşuyor… 18.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Juba Belediyesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul artık bilgi ve tecrübesini ihraç eden bir şehir haline geldi. Dünya artık İstanbul’un başarısını konuşuyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Güney Sudan Cumhuriyeti Juba Belediye Başkanı Mohammed El-Haj Baballa, iki şehir arasında işbirliğini sağlayan “Mutabakat Zaptı”nı törenle imzaladı. Başkan Kadir Topbaş, Mutabakat Zaptı’nın iki halk için de hayırlı sonuçlar vermesini gönülden istediğini ifade ederek, “Bizim geleneksel anlayışımız ve kültürümüzde paylaşım var. Bizler de yerel yönetimler olarak bilgi ve birikimlerimizi kardeşlerimizle paylaşıyor ve bundan gurur duyuyoruz. Bunu yaparken de bir karşılık beklemeden yapmak şiarımızdır” dedi.

“Dost eli uzatmak istiyoruz”

Başkan Kadir Topbaş, işbirliği yaparken bir karşılık beklemediklerini belirterek, “Bu bir gelişmenin, bir başarının adımları olsun istiyorum. Çünkü genç Güney Sudan Cumhuriyeti’nin önünde zorluklar olacaktır. Bu süreçte bir dost eline ihtiyaçları olacak. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak bir dost eli uzatmak istiyoruz. Biz diyoruz ki başka yerlere gitmeyiniz.  Bizler dostlarınız olarak varız ve yanınızdayız” diye konuştu.

 “Üzerimize düşen desteği vermeye hazırız”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti Hükümeti’nin Afrika’ya özel bir ilgi gösterdiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Afrika yıllarca ciddi sıkıntılar çekerek bu zamanlara geldi. Afrika’nın doğal kaynakları ve imkanları Afrika’nın geleceği adına doğru kullanılmalıdır. Yeniden şekillenen güç dengelerinin Afrika’ya bir güneş gibi doğacağına inanıyorum.“

 “İstanbul’u ikinci evimiz gibi görüyoruz”

Juba Belediye Başkanı Mohammed El-Haj Baballa da, imzalanan anlaşma ile Juba’nın daha çok gelişeceğine inancının tam olduğu ifade ederek,  “Bizim için tarihi bir gün. Bugün gerçek kardeşlerimizle bir aradayız. Bugün dostlarımız ciddi kararlar alarak Güney Sudan’daki dostlarına yardım etmeye karar verdiler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yerel yönetimlerde başarılı olmasının sebebini aldıkları kararlar ve bu kararları hayata geçirme becerilerinde görüyoruz. Bizim için burası bir tecrübe olacak. Burada öğrendiklerimizi kendi ülkemize aktaracağız. İstanbul ve Türk insanının sıcaklığı, bizlere evimizde olduğumuzu hissettirdi. İstanbul’u ikinci evimiz gibi görüyoruz” diye konuştu.