İstanbul'un Kurtuluşu coşkuyla kutlandı 6.10.2012

İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 89’uncu yıldönümü törenlerle kutlandı. İstiklal Caddesi’ndeki Kurtuluş Günü Yürüyüşü’ne katılan Başkan Kadir Topbaş, “Güzel yurdumuzda hep beraber huzur ve barış içinde yaşamayı diliyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıldönümü kutlamaları kapsamında, Beyoğlu’nda “6 Ekim Kurtuluş Günü Yürüyüşü” düzenledi. Yürüyüş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla Galatasaray Lisesi önünden başladı. Başkan Topbaş, İstanbul’un Kurtuluşu’nun 89. yıldönümünü coşkuyla kutladıklarını ve millet olarak İstanbul’da yaşanan sıkıntıları unutmadıklarını söyledi.

 

Coşkulu kalabalıkla beraber yürüyen Başkan Topbaş, “Binlerce şehit verdik. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Tarihte, Türk milleti ‘Geldikleri gibi giderler’ ibaresiyle kararlılığını gösterdi. Atatürk’ün gösterdiği büyük hedeflere, muhasır medeniyetler seviyesine ve hatta onun üzerine çıkmak için 74 milyon nüfuslu büyük bir aile olarak çalışacağız. Güzel yurdumuzda hep beraber huzur ve barış içinde dünyaya da barış yansımalarıyla yaşamamızı diliyorum” diye konuştu.

 

 

İstanbul’un Kurtuluşu’nun 89. yıldönümü kapsamında Cemal Reşit Rey Salonu’nda da bir kutlama programı düzenlendi. İşgal yıllarının anlatıldığı ve İstanbul şiirlerinin okuduğu programaİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

 

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, tarih bilincinin önemine dikkat çekti. Başkan Topbaş, 8 bin 500 yıllık tarihi boyunca medeniyetlere beşiklik yapan İstanbul’un her daim dünyanın merkezi olduğunu ve 1918 yılında işgal kuvvetleri tarafından da paylaşılamadığını söyledi. Başkan Topbaş’ın, “Bu topraklarda bin yılı geride bırakmış, medeniyetler kurarak dünyada iz bırakmış büyük bir milletin evladı olarak en büyük gururumuz, ecdadımızın asla sömürgeci olmamasıdır” sözleri salonu dolduran davetlilerden büyük alkış aldı.

 

Başkan Kadir Topbaş, “Geçmişini bilmeyenin geleceğini başkaları tayin eder” sözünü hatırlatarak, “Gençlerimizin geçmişimizi bilmesi, işgal altındaki İstanbul’un ne acılar ne yokluklar yaşadığını öğrenmesi çok önemli. Çanakkale’de ve İstiklal Harbi’ndeki destansı kahramanlıklar, birlikte olduğumuzda neler başarabileceğimizi ve dünyaya çok farklı şeyler öğretebileceğimizin en güzel ispatıdır” diye konuştu.

 

Türkiye’nin gelecekte gururla yaşanan bir ülke olacağını ve dünyaya barışı haykıracağını dile getiren Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Aziz Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin ötesine geçmiş bir ülke ortaya çıkacak. Kanla yoğrulan bu toprakların vatan olmasını sağlayan şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz. Diliyorum ki, kıta özelliği gösteren bu cennet vatan bir daha acılar yaşamasın. Güzelliklerle dünyaya yeniden medeniyet yaşatsın.”