Kâtip Çelebi'nin ''Cihannüma''sı kaynak eser olacak 7.3.2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Taksim'de bulunan Cumhuriyet Sanat Galerisi'nde (Su Maskemi) Osmanlı bilgini Katip Çelebi'nin ''coğrafyada çığır açan kitap'' olarak kabul edilen ''Cihannüma'' adlı eserinin tanıtım programına katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından basılan ve Osmanlı bilgini Katip Çelebi'nin ''coğrafyada çığır açan kitap'' olarak kabul edilen ''Cihannüma'' adlı eserinin tanıtımı Taksim'de bulunan Cumhuriyet  Sanat Galerisi'nde (Su Maskemi) yapıldı.

Kitabın içindeki 52 haritanın yer aldığı serginin açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bilim dünyasına verdiği hizmet yadsınamayacak kadar büyük olan Katip Çelebinin, 'Cihannüma' adlı eserini yeni nesillere armağan etmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Serginin açılışına, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bayhan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

“Geleceğe ışık tutuyorlar”

Başkan Topbaş, dünyanın bugünkü teknolojik gelişmesine çok büyük katkı sağlayan bir eserin tanıtımında bulanmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, İslam dünyasındaki bilim adamlarının ortaya koydukları eserlerle geleceğe ışık tuttuklarını söyledi.

Topbaş, 270 yıl sonra ''Cihannüma''yı hem Türkçe hem de İngilizceye çevirerek, anlaşılır bir dille yeni nesillerle buluşturduklarını vurgulayarak, kitabın öğrenci ve araştırmacılara önemli bir ışık tutacağını söyledi.

275 yeni eser basıldı

Her alanda olduğu gibi kültürel alanda da çok büyük yatırımlar yaptıklarını ifade eden Topbaş, ''Kültürel anlamda şuana kadar 275 eser bastırdık. Yani İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bugüne kadar bastırdığı kitapların bir kaç katını bastırdık. Özellikle kalıcı olmasını istediğimiz hatta tozlu raflarda kaybolma durumunda olan eserleri basarak, günceleştirerek, raflarımıza yerleştiriyoruz. Bilim dünyasına verdiği hizmet yadsınamayacak kadar büyük olan Katip Çelebi’nin 'Cihannüma' adlı eserini yeni nesillere armağan etmenin gururunu yaşıyoruz '' şeklinde konuştu.

Başkan Topbaş’a teşekkür

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Komitesi Başkanı Bekir Karlığa da Katip Çelebi'nin "Cihannüma'' adlı eserini hem Türkçe hem de İngilizceye çevirerek yeni nesillerle buluşturulmasında verdiği destekten ötürü Başkan Topbaş'a teşekkür etti.

Katip Çelebi'nin devrinin kültürel hayatını, ekonomisini ve teknolojisini yakından takip ettiğini ve Osmanlı aydınlanmasının en önemli isimlerinden biri olduğunu anlatan Karlığa şöyle konuştu: ''İslam dünyasının son 300 yılda yetiştirdiği en önemli düşünür olduğu gibi, 13.yüzyıldan itibaren duraklamaya başlayan İslam coğrafya biliminin de yeniden canlanmasını ve gelişmesini sağlamıştır. Ömrünün büyük bir bölümünü kitaplara adayan bu bilim insanı, sonunda Cihannüma'yı yazar, bütün dünyayı bize yeniden anlatmak ister. Cihannüma dünyayı ve kainatı gösteren, cihana ayna tutan bir eserdir. Cihannüma 1732'de ilk matbaanın kuruluşuyla beraber İbrahim Müteferrika tarafından bastırılmış ve yaklaşık 300 sene bir daha tekrarlanmamıştır. ''