Yeni Çin Başkonsolosu Topbaş’ı ziyaret etti 3.3.2011

Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang, Başkan Topbaş’ı makamında ziyaret etti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret etti. Görüşmenin ardından basın mensuplarına bir açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, Çin Halk Cumhuriyeti'nin 3 ay önce göreve başlayan İstanbul Başkonsolosu Qingyang’ın kendisine nezaket ziyaretinde bulunduğunu söyledi.

Zhang Qingyang’a ziyaretinden dolayı teşekkür eden Kadir Topbaş, “İnanıyorum ki bu görevinde Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler daha da geliştirilecek” diye konuştu.

Görüşmede belediyeler arasındaki ilişkilerden de bahsettiklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Kardeş belediyemiz olan Şangay ile İstanbul arasındaki ilişkilerden konuştuk. Ayrıca İstanbul’daki yatırımlar ve bu konuda da karşılıklı ilişkileri geliştirebileceğimizden bahsettik” şeklinde konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Zhang Qingyang da kendilerine zaman ayırdığı ve destek verdiği için Kadir Topbaş’a teşekkür etti. Görüşmede Türkiye ile Çin arasındaki gelişmelerden konuştuklarını aktaran Qingyang, “Ortaklıklar konusu da dahil ekonomik yatırımlar alanında birlikte yapabileceklerimizden bahsettik. Bütün bunları geliştirebileceğimiz inancındayız” şeklinde konuştu.

Qingyang, Çin ile Türkiye arasında geleneksel dostluk ilişkileri bulunduğunu ve İpekyolu’nun da bunun en iyi örneği olduğunu belirterek, şunları kaydetti; “Bundan sonra da yine aynı şekilde geleceğe yönelik iki ülke arasındaki münasebetlerin ekonomik, ticari, altyapı gibi her açıdan daha da iyiye götüreceğimiz inancındayız. Türk halkına refah, mutluluk ve başarılar diliyorum.”