İstanbul bölgesel ve küresel diplomasinin merkezi olacak 2.3.2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Biz İstanbul’u bölgemizin ve dünyanın diplomasi merkezi haline getirmeyi istiyoruz. Başkanımız Kadir Topbaş’ın vizyonu da elimizi güçlendiriyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret etti. Görüşmede konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dışişleri Bakanlığı’nın çalışmalarını yakinen takip ettiklerini ve gurur duyduklarını belirterek, şöyle konuştu;

“Biz de yerel yönetim olarak yerel diplomasiyi sürekli gündemde tutuyoruz. UCLG Başkanı olmam da yerel diplomasiyi ön plana çıkartmamızı gerektiriyor. Sayın Bakanımıza ve beraberindeki büyükelçilere nazik ziyaretlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.”

“UCLG Başkanlığı bakanlığımıza güç kattı”

“Başkanımız Kadir Topbaş’a yerel diplomasiyle Dışişleri Bakanlığımıza kazandırdığı güç dolayısıyla teşekkür etmek istiyorum” diyerek sözlerine başlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da “Sayın Kadir Topbaş’ın UCLG başkanlığına gelmesi bakanlığımıza da güç katmıştır. Diplomasi artık, sadece Dışişleri Bakanlıklarının değil, yerel yönetimlerin ve toplumun birçok kesiminin katıldığı bir faaliyet haline gelmiştir. Başkanımız Kadir Topbaş, bir anlamda yerel yönetimlerin Birleşmiş Milletlerinin başına geldi” şeklinde konuştu.

Ziyarette İstanbul’un gelecekte bölgesel ve küresel bir diplomasi merkezi olabilmesi için neler yapılması gerektiğini değerlendirdiklerini ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz İstanbul’un gerçekten bölgemizin ve dünyanın diplomasi merkezi haline getirmeyi istiyoruz. Bu isteğimizi BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile yaptığımız görüşmede de dile getirdik. İstanbul’u bir BM şehrine dönüştürecek çalışmaları yapmayı planlıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş da yerel diplomatik faaliyetleri ve UCLG Başkanlığı da elimizi güçlendirecek bir vizyona sahip.”

İstanbul, ortak çalışmayla çekim merkezi olacak

Dışişleri Bakanlığı’nın Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile birlikte İstanbul’un dünyanın en önemli bir çekim merkezi haline gelmesi için bir eylem planı hazırlayacağını ve bu çerçevede BM ile diğer uluslararası örgütlerin İstanbul’da nasıl temsil edileceklerini ele alacaklarını anlatan Davutoğlu, “Daha sonra Bakanlığımız ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ortak çalışmayla İstanbul’u küresel barışın merkezi haline getireceğiz. Eski ismi Dersaadet olan İstanbul’u, gerçekte de saadetin, huzurun, refahın başşehri haline getireceğiz. Ayrıca İstanbul’daki Dışişleri temsilciliğimiz de bundan sonra sayın başkanımıza destek verecek” diye konuştu.