Aşiyan Müzesi yenilenen yüzüyle İstanbulluları bekliyor 14.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ünlü Türk şairi Tevfik Fikret’in bir dönem yaşadığı Aşiyan Müzesi’ni, orijinal yapısına sadık kalarak tamamen yeniledi. Müzenin tanıtımında konuşan Başkan Topbaş, “Yenilenen bu eser, gençlerimiz başta olmak üzere bütün milletimizin ziyaret edebileceği çok güzel bir yer oldu” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü,  Şair Tevfik Fikret’in bir dönem yaşadığı ve 1945 yılında Edebiyat-ı Cedide Müzesi’ne dönüştürülen Aşiyan Müzesi’ni, bir buçuk yıl süren kapsamlı bir restorasyon çalışmasıyla 1 milyon 128 bin lira harcayarak tamamen yeniledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen müzenin tanıtım töreninde, Tevfik Fikret’in akrabalarından Yazar Orhan Karaveli ve Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nedret Kuran Burçoğlu ile Başkan Kadir Topbaş’ın danışmanları Tülin Ersöz ve Nadya Taşel de yer aldı. 

 “Ekibimle birlikte bu mutluluğu yaşıyoruz”

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, milletimizin aydınlanma sürecinde Tevfik Fikret gibi fikir adamlarıyla dünyanın gelişim ve değişimini yakınen ülkemizde okuyarak yaşadığını belirterek, “Ekibimle birlikte, güzel bir insanın yattığı yerdeki evini restore etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 “İstanbul’un tarihinde ne varsa gün yüzüne çıkartıyoruz”

Aşiyan Müzesi’nin, şehrin tarihe tanıklık eden hafızalarından biri olması ve Tevfik Fikret’in bizzat projesini çizmiş olması nedeniyle çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak kentin tarihinde kalan ne varsa gün yüzüne çıkartarak İstanbullulara ve dünyaya sunmak adına görev yapıyoruz. Burası gençlerimiz başta olmak üzere milletimizin ziyaret edebileceği çok güzel bir müze oldu. Hatta açılan kapalı odalarıyla, fotoğraflarda görülen bazı eşyaların yeniden imal edilmesiyle çok özel bir çalışma yürütüldüğünü herkes gururla görecek. Fotoğrafından yararlanarak Tevfik Fikret’in bal mumu heykelini dahi yaptık. İnanıyorum ki Aşiyan Müzesi herkesin uğrak yeri olacak. Kabri de buraya alınan Tevfik Fikret’in  ruhu şad olsun.”

 Yazar Orhan Karaveli ve Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nedret Kuran Burçoğlu da, Tevfik Fikret’in sanatçı kişiliğine ve eğitim hayatındaki başarısına dikkat çekerek, Aşiyan Müzesi’nin yenilenerek geleceğe taşınmasını sağlayan Başkan Kadir Topbaş’a ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.