İstanbul ile Paris tecrübelerini paylaşacak 14.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Paris Valisi Daniel Canepa’yı makamında ağırladı. Başkan Kadir Topbaş, tarihi bir geçmişe sahip her iki şehir arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini söyledi.

Paris Valisi Daniel Canepa ve beraberindeki heyet, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı, Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda ziyaret etti. Görüşmenin ardından açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, Fransa ve Paris ile ilişkilerinin derin bir geçmişe dayandığını belirtti.

 “Paris ile iyi ilişkiler içindeyiz”

Başkan Kadir Topbaş, iki şehir arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek için yerel yönetimler arasında bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacaklarını ve birçok alanda müşterek çalışmalar yapacaklarını belirterek,

“Paris Belediyesi ile zaten iyi ilişkilerimiz var. Fransız ve Türk işadamlarının da karşılıklı olarak her iki şehirde iş yapmalarını arzu ediyoruz. Yerel yönetimler olarak bu konuda destek vereceğiz” diye konuştu.

 “Şehirlerin kaderleri birbirine bağlı”

Küreselleşen dünyada insanların, şehirlerin ve ülkelerin kaderlerinin birbirine daha çok bağlı hale geldiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Küçülen dünyada mutluluğu birlikte yakalamak zorundayız. Yerel yönetimler olarak devletlerimizin ilişkilerine katkı sunmak gibi bir görevimiz de var. Paris Valisi Daniel Canepa ile heyetine nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 “İstanbul ve Paris dünyanın direkleri”  

Paris Valisi Daniel Canepa da, Başkan Topbaş’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti.  Fransa ile Türkiye arasında temeli kültür ve medeniyete dayanan çok derin ilişkiler bulunduğunu ifade eden Canepa, “Çalışmalarımızın insanlarımızın mutluluğunu arttıracağına inanıyorum. İstanbul ve Paris dünyanın direkleri olan büyük metropollerdir. Bu anlamda da ortak noktamız bulunuyor. Yerel yönetimler olarak yapacağımız bütün çalışmalara her iki ülkenin de özel sektörünün katılımını bekliyoruz” diye konuştu.