İstanbul ile Mekke arasında işbirliği gelişiyor 13.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Mekke Belediyesi arasında “İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalandı. Başkan Kadir Topbaş, “Protokol ile tarihe not düşüyoruz. Gelecek nesiller bu tabloları gördükçe bizleri hayırla yad edeceklerdir” dedi.

İstanbul ile Mekke arasında katı atık yönetimi konusunda işbirliğini kapsayan protokol imzalandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Mekke Belediye Başkan Yardımcısı Arif Gadi’nin katılımıyla Saraçhane’deki Belediye Sarayı Kokteyl Salonu’nda düzenlenen imza törenine, İSTAÇ Genel Müdürü Osman Akgül ile çok sayıda davetli katıldı.

 “Burada tarihe not düşüyoruz”

Başkan Kadir Topbaş, imza töreni öncesinde yaptığı konuşmada, protokolün tarihe şeref tablosu olarak yansıyacağını belirterek, “Bu imza töreni esasında sıradan bir iş değil. Biz burada tarihe not düşüyoruz. Gelecek nesillerin bu tabloları gördükçe bizleri hayırla yad edeceklerini düşünüyorum. Böyle tarihi bir ana tanıklık etmenin de bir nasip olduğunu düşünüyorum” dedi.

 “Mekke ciddi bir dönüşüm içinde”

Mekke Belediyesi’nin Hac döneminde dünyanın değişik yerlerinden gelen Müslüman Hacı adaylarına büyük hizmetler verdiğini ve bu hizmetleri daha iyi yapabilmek için çalıştıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Bu bizim için büyük bir şeref. En son ziyaretim sırasında yaptığım incelemelerde, bana verilen bilgilerde ve çalışmalarda, Mekke-i Mükerrem’de ciddi bir dönüşümün başladığını, dünya ölçeğinde projelere adım atıldığını gördük. Metro sistemlerinden raylı sistemlere, ulaşım ağlarından yeni yerleşim alanlarına kadar çok önemli projelere imza atıldı. Başlanılan projelerin çok kısa sürede sonuçlanacağını görmekten mutluluk duydum” diye konuştu.

 “İşbirliği yapmaktan şeref duyacağız”

İstanbul’da günde 15 bin ton çöp toplandığını belirten Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak katı atık yönetimi konusunda Mekke Belediyesi ile işbirliği yapmaktan büyük şeref duyacaklarını söyledi. İstanbul’daki yatırım ve hizmetler için dünyanın pek çok yerini gezerek bilgi ve deneyim paylaşımı yaptıklarının altını çizen Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Allah’ın yardımı var. Yine deneyimin tecrübesi var. Bu tecrübeyi paylaşmak istiyoruz. Bunun için tabi biz dünyada ki pek çok kentin çalışmalarını yerinde inceledik, izledik, gördük. Ve o bilgileri kendimize aktarmak suretiyle kentimizde bu çalışmaları devreye koyduk. Hiç unutmam 2004 yılında Barselona’da 65 m. derinlikte TBM makinesinin çalıştığı kazı alnına kadar indim. Toprak taşıyan madenci vagonlar içinde gidilmez dediler. Hayır dedim. Gidip görmem gerekiyor dedim. Çünkü İstanbul’da metrolar yapacaktık ve oraları görmem gerekiyordu. Şantiyede brifing yeterli dediler. ‘En uç noktaya gidip çalışmaları görmem gerekiyor’ dedim. Biz dünyanın hangi noktasında olursa olsun bir taş varsa onu kaldırıp altına bakıyoruz. Çünkü biz bilginin yitiğimiz olduğunu düşünüyor, nerede varsa onu almaya çalışıyoruz. O bilgiyi de alıp dostlarımızla paylaşmak bizim en büyük şiar ve görevimizdir.”

 “İstanbul’un tecrübelerinden faydalanıyoruz”

Mekke Belediye Başkan Yardımcısı Arif Gadi de, yıl boyunca Mekke-i Mükerreme’yi ziyaret eden milyonlarca Müslümana hizmet için birçok proje yaptıklarını söyledi.  Su, elektrik, kanalizasyon, ulaşım ve Kabe’nin genişletilmesi gibi büyük projelere imza attıklarını ifade eden Arif Gadi, “Temizlik ve atık yönetimi konusunda Mekke Belediyesi yoğun bir çaba içine girdi. Bunun için bir şirket kurduk. Birçok alanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tecrübelerinden faydalanıyoruz. İmzalayacağımız bu mutabakat zaptı, İstanbul ile Mekke arasındaki karşılıklı işbirliğinin yansıması olacak. Özellikle İslam ülkelerinin bilgi ve tecrübesinden istifade etmeyi önemsiyoruz. Bilgi ve uygulamanın yanında aynı kültürün insanı olmamızı da önemsiyoruz. Yakın gelecekte de iki şehir arasındaki işbirliğinin diğer İslam ülkelerine model olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

 Konuşmaların ardından İSTAÇ Genel Müdürü Osman Akgül ve Mekke Belediye Başkan Yardımcısı Arif Gadi, iki belediye arasındaki mutabakat zaptını imzaladı.