Tarihsel dostluk güçleniyor 19.9.2012

Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk köprüsüne bir halka daha eklendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Frankfurt Belediyesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Başkan Kadir Topbaş, “İnanıyorum ki bu adım Frankfurt’ta yaşayan Türk toplumunda büyük bir sevinç uyandıracaktır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann, işbirliği protokolünü törenle imzaladı. Saraçhane Başkanlık Sarayı’ndaki imza töreni öncesi konuşan Başkan Topbaş, ikili ilişkilerin ve karşılıklı ziyaretlerin hayati bir misyonu olduğunu belirterek, “Dünyayı adeta bir köye dönüştüren globalleşme, bizlere, ülkelerin nasıl birbirlerine bağımlı hale geldiğini, aralarındaki işbirliğinin ne denli önem taşıdığını gösterdi. Yerel yöneticiler olarak işbirliği konusuna bu açıdan yaklaşmaya özel bir önem veriyoruz. İçinde bulunduğumuz tarihsel süreçte yerel yönetimlerin rolü ve önemi daha fazla artıyor. Çünkü dünya nüfusu artık şehirlerde yaşıyor” diye konuştu.

Yerel yönetimler işbirliğini artırmalı…

İnsanların yoğun olarak kentte yaşadığını ve doğal olarak sorunların da kentlerde çıktığına vurgu yapan Başkan Topbaş, “Eğer çözümler doğru bulunabilirse, o zaman ülkeler de, insanlar da daha mutlu, daha müreffeh bir hayata kavuşabilir. Bunun için, uluslararası camia ile yerel yönetimler arasındaki işbirliğinin artırılması gerekiyor. UNACLA ve UCLG Başkanı olarak, bu düşüncenin bütün dünya yerel yönetimleri tarafından öncelikli bir amaç olarak paylaşıldığını önemle belirtmek istiyorum” dedi.

 

Tarihsel dostluk güçlenecek…

37 dünya şehriyle “Kardeş Şehir” protokollerinin olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bunun yanında 19 şehirle işbirliği protokolü, 9 şehirle de mutabakat zaptı var. Bunlar içinde Almanya’nın Berlin ve Köln şehirleri ile kardeş şehiriz. Bu iki şehrin yanına şimdi Frankfurt’u ekliyoruz. Almanya ile tarihsel dostluğumuzu güçlendirecek hem ekonomik hem de kültürel anlamda tamamlayacak önemli bir adımı daha atmış oluyoruz.  Ve inanıyorum ki bu adım, Frankfurt’ta yaşayan 40 binden fazla Türk toplumunda büyük bir sevinç uyandıracaktır.”

 

Kardeşliğimiz, gelecek için umut ışığı saçıyor…

İstanbul ve Frankfurt’un başta ekonomi olmak üzere sahip olduğu imkanları çok önemli işbirliği fırsatlarına dönüştüreceklerine inancının tam olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Alman şehirleriyle olan kardeşliğimiz genişleyerek katlanıyor, yepyeni perspektiflerle gelecek için umut ışığı saçıyor. Birlik ve dayanışmamızın uzun yıllar süreceğini, Almanya’daki soydaşlarımızın ve ülkemizdeki Alman kökenli vatandaşlarımızın müreffeh bir hayat yaşamaya devam edeceklerine gönülden inanıyorum.”

 

Hedefimiz, ekonomik işbirliğini yoğunlaştırmak…

Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann da, Türkiye’ye yaptığı ilk ziyaretin siyasi, ekonomik, kültürel işbirliği açısından çok önemli olduğunu belirterek, İstanbul’a Frankfurt gazeteleri, Alman radyosu ve televizyonuyla birlikte geldiklerini söyledi. İstanbul’a ekonomik ve finans işbirliğini geliştirmek için geldiklerini vurgulayan Feldmann, “Hedefimiz İstanbul’da yükselen finans merkezleri ile işbirliği yapmak ve bu işbirliğini güçlendirmek. Güçlü ortaklara ihtiyacımız var. Finans merkezi İstanbul’a piyasada bulunan güçler tarafından da destek verildiğini öğrendik. Hedef ülkemiz Türkiye ve iki ülke arasında ekonomik işbirliğini yoğunlaştırmak istiyoruz” dedi.

 

Ekonomik teşvike ayrı bir önem verdiklerinin altını çizen konuk Belediye Başkanı Feldmann, “İnsanların barış ve huzur içinde yaşamaları son derece önemli. Amacımız insanları bir araya getirmek. Ve bu insanlara huzurlu bir ortam oluşturmak zorundayız” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve Feldman, iki belediye arasındaki mutabakat zaptını imzaladı. Başkan Topbaş, Feldmann’a hatıra plaketi hediye ederken, Feldmann da Başkan Topbaş’a kristal bir obje hediye etti. Başkan Topbaş, kapıya kadar uğurladığı konuğuna, üzerine günün tarihini yazıp imzaladığı Sarayburnu’nun fotoğrafını da hediye etti.