“Büyük Dönüşüm” İstanbul’dan başladı 5.10.2012

Türkiye genelinde 35 ilde yaklaşık 6 bin 500 konutun yenilenmesini kapsayan kentsel dönüşüm çalışmaları İstanbul’dan başlatıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törende büyük dönüşüm için düğmeye basıldı.

Esenler Havaalanı Mahallesi’nde düzenlenen törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Hedef, çok yönlü değişim…

Törende konuşan Başbakan Erdoğan, 1999 yılında meydana gelen Gölcük ve Düzce depremleri ile 2011 yılında yaşanan Van depreminin ardından tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulayarak, “Bunun için geçen Mayıs ayında ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu’nu çıkardık. Bununla çok yönlü değişim hedefliyoruz. Yeni yapılar çevreyle uyumlu, enerji verimliliğini esas alan, yeşile önem veren, doğal kaynakları koruyan bir anlayışla inşa edilecek” dedi.

 

Çarpık kentleşme ortadan kalkıyor…

1950 sonrasında başlayan köyden şehre göç dalgasının iyi yönetilemediğini, şehirlerin plansız, programsız bir şekilde büyüdüğünü anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “Şehirlerin plansız büyümesi, beraberinde çevrenin tahribini, yoksulluğun derinleşmesini, afetler karşısındaki çaresizliği getirdi. Depremlerde, sellerde, toprak kaymalarında, bina çökmelerinde yaşadığımız kayıpların temelinde, büyük ölçüde şehirlerin sağlıksız büyüme süreci var.”

 

Konut üretiminde dünya rekoru...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye örnek olacak projeler geliştirdiklerini ifade ederek, “KİPTAŞ vasıtasıyla 4,5 yılda 17 bin konut inşa ederek, çarpık kentleşmeyi nasıl ortadan kaldırabileceğimizi gösterdik. Toplu Konut İdaresi’ni harekete geçirerek, ülke genelinde, planlı ve doğal afetlere karşı dayanıklı konut üretimi konusunda örnek bir model ortaya koyduk. Şu an 558 bin konut inşa halinde. Bu, bir dünya rekorudur. Bunların 450 binini sahiplerine teslim ettik. Bunların içerisinde 10, 15 ve 20 yıl vadeyle teslim ettiklerimiz var” diye konuştu.

 

Bütün binalar kontrolden geçecek…

Yeni yapılaşma anlayışının işsizlik ve yoksulluğun azaltılmasına yönelik olduğunu ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Mevcut güvensiz yapıların yerine, can ve mal emniyetini sağlayan yeni yapılar inşa edilecek. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu, bu hedeflerimize süratle ve etkin şekilde ulaşmamızı sağlayacak. Türkiye’deki bütün binaların, bütün yapıların süratle kontrol edilmesini sağlıyoruz. Teknik olarak riskli bulunanların kısa bir süre içinde yıkılıp yerine sağlıklı yapılar inşa edilmesi için gerekli mekanizmaları kurduk” dedi.

 

Yepyeni yaşam merkezleri kurulacak...

Kentsel dönüşümü, siyasi partilerden sivil toplum örgütlerine, üniversitelerden özel sektöre kadar herkesle işbirliği halinde yürütmek istediklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “En başta hak sahiplerinin rızasını almak mecburiyetindeyiz. Bu yüzden kanunu, öncelikle vatandaşımızın kendi dönüşümünü kendisinin yapmasına imkan verecek şekilde çıkardık. İsteyen vatandaşımız, riskli evini kendisi yıkacak ve yenisini de yine kendisi yapacak. Parası yoksa kredi vereceğiz. Evinin yıkıldığı sürede oturacak yeri yoksa kira yardımı yapacağız. Eğer bir yapı grubu içindeki ev veya iş yeri söz konusu ise onlara da aynı şekilde imkanlar sağlayacağız. Yani, kendi evini, iş yerini yıkıp kendisi yapmak isteyene devletin tek müdahalesi, kredi ve kira yardımı konusundaki düzenleme olacak. Onun dışındaki her şeyi vatandaşımız kendisi yürütecek. Ama o çürük haliyle orada kalamaz.”

 


İstanbul kendine gelecek...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul genelindeki kentsel dönüşüm çalışmalarını 640 hektarlık bir alanda yürüttüklerini belirterek, “Zeytinburnu Sümer Mahallesi, Fikirtepe ve yıllarca siyasilerin gündemde tuttuğu Sarıyer Derbent Mahallesi olmak üzere şehrin her köşesinde dönüşüm başlattık. İstanbul dönüşümle sıkıntıların yaşandığı bir kaos şehri olmaktan çıkarak medeni bir dünya kenti olacak. Bu süreçle İstanbul kendine gelecek” diye konuştu.

 

Canlı bağlantı ile yıkım...

Başbakan Erdoğan, Esenler’de kentsel dönüşüme katılan konut sahiplerine kira yardımı olarak verilecek 10 milyon liralık çeki Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’ya takdim etti. Başbakan Erdoğan daha sonra Sarıgazi’de Milli Savunma Bakanlığı lojmanlarındaki 10 binanın yıkımını canlı bağlantıyla gerçekleştirdi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, törende son olarak canlı bağlantılarla İstanbul’da Beyoğlu, Küçükçekmece ve Çekmeköy ile İzmir, Gaziantep, Samsun, Kahramanmaraş ve Bingöl'de kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattı.