400 yıllık dostluk… 11.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin 400’üncü yılı kutlamalarına katılmak için Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a gitti. Başkan Topbaş, iki ülke ilişkilerine paralel olarak İstanbul ve Amsterdam arasındaki işbirliğinin arttığını söyledi.

Başkan Kadir Topbaş, Hollanda’daki temasları kapsamında ilk olarak, Amsterdam Belediye Başkanı Van der Laan tarafından Amsterdam kanallarında teknede onuruna verilen yemeğe katıldı. Başkan Topbaş, hızla gelişen Türkiye ile Hollanda ilişkilerine paralel olarak iki şehir arasındaki işbirliğinin arttığını ifade ederek, “Hollanda-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 400’üncü yılı kutlamalarıyla iki ülke ve şehirlerimiz arasındaki iyi münasebetler daha da gelişti. Bu dostluk, kardeşlik daha yüzyıllarca devam edecek” dedi.

 Amsterdam Belediye Başkanı’ndan Başkan Topbaş’a övgü…

Birkaç ay önce İstanbul’u ziyaret eden Amsterdam Belediye Başkanı Van der Laan da, İstanbulluları çok kültürlü ve sıcakkanlı bulduğunu belirterek, “İstanbullular, dünyayı çok iyi tanıyan, yerel yönetim vizyonu olan ve çok çalışkan bir başkanları olduğu için çok şanslılar. İstanbul halkı akıllı. Bence sizi üçüncü defa başkan olarak seçerler” diye konuştu.

 Ticari ve kültürel ilişkiler konuşuldu…

Başkan Topbaş, daha sonra Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral ve beraberindeki heyetle birlikte Rotterdam şehrine geçti. Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb tarafından karşılanan Başkan Topbaş, 400’üncü yıl kutlamaları nedeniyle verilen resepsiyona katıldı. Başkan Topbaş, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığı resepsiyonda,  Türk ve Hollandalı iş adamları ile biraraya geldi. Tekne turunda Başkan Topbaş’a ve Başbakan Yardımcısı Babacan’a liman hakkında bilgiler verildi.  İki ülkenin dostluğu, ticari ve kültürel ilişkiler konularında görüşmeler yapıldı.

 Diplomatik işbirliğinin 400’üncü yılı törenlerle kutlandı…

Başkan Topbaş, temasları kapsamında beraberindeki heyetle birlikte Rotterdam Belediye Sarayı’nda düzenlenen törene katıldı. Hollanda Veliaht Prensi Willem Alexander’ın eşi Prenses Maxima’nın ev sahipliğinde yapılan törene, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan, Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral, Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb ile Türk ve Hollanda toplumundan temsilciler katıldı.

 Başkan Topbaş, Prenses Maxima ile görüştü…

Törende Prenses Maxima ile görüşen Başkan Kadir Topbaş,  İstanbul halkının selamlarını getirdiğini belirterek, 400 yıl önce iki ülke arasında başlayan ilişkileri, yerel yöneticiler olarak daha nice 400 yıllara taşıma amacında olduklarını ifade etti. Eşi Veliaht Prens Willem Alexander ile geçen ay İstanbul’da yapılan kutlamaların kapanış törenine katıldığını hatırlatan Prenses Maxima da, 400’üncü yıl kutlamalarının iki ülke ilişkilerine katkı yaptığını vurguladı. Prenses Maxima, İstanbul’u çok sevdiğini ve ilk fırsatta tekrar geleceğini dile getirdi.

Hollanda da yaşayan Türk sanatçı Karsu Dönmez’in bir konser verdiği tören sonunda Prenses Maxima, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Başkan Kadir Topbaş ile Hollanda ve Türk heyeti 400’üncü yıl hatıra fotoğrafı çektirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş daha sonra Lahey Belediye Başkanı tarafından tarihi belediye binasında onuruna verilen akşam yemeğine katıldı. Yemekte bir konuşma yapan Lahey Belediye Başkanı Jozian Van Aartsen, iki belediye arasında ortak çalışmalar yapmaya hazır olduklarını söyledi.