Melen Projesi’nde mutlu son! 12.12.2012

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’dan canlı bağlantılarla yurdun dört bir köşesindeki 16 milyar TL’lik 112 dev tesisin açılışını yaptı. Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük su temin projesi olan ve İstanbul’un 2071 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak Melen Projesi’nin 1. Aşaması da resmen hizmete alındı. Başkan Topbaş, yaptıkları yatırımlarla İstanbul’un su sıkıntısını çözdüklerini söyledi.

Türkiye’nin birçok bölgesinde yapımı tamamlanan 112 tesisin açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, milletvekilleri ve vatandaşların katıldığı toplu açılış töreni ile 12.12.2012 tarihinde saat 12.00’de Ankara Voleybol Federasyonu Salonu’nda yapıldı. İstanbul, Artvin, Diyarbakır, Sinop, Antalya, Aydın ve Malatya’ya video konferans yöntemiyle canlı bağlantılar yapılarak projeler teker teker tüm Türkiye’ye tanıtıldı.

 Ankara’dan İstanbul’a canlı bağlantı...

Törende, İstanbul’un 2071 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak olan Melen Projesi 1. Aşaması da hizmete açıldı. Başbakan Erdoğan, Melen Projesi’ni hizmete almak için İstanbul’da İSKİ Kağıthane İçme Suyu Arıtma Tesisleri’ndeki törene bağlandı. Tesislerde düzenlenen açılış törenine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük su temin projesi...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında, Melen Projesi’nin Cumhuriyet Tarihi’ndeki en büyük su temin projesi olduğunu söyledi. Melen Projesi sayesinde İstanbulluların 2071 yılına kadar su sıkıntısı yaşamayacağı müjdesini veren Başbakan Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “90’lı yılların başında İstanbul’un en büyük sorunu susuzluktu. İstanbul’a susuz kent ismi verilmişti. Biz göreve gelir gelmez, 180 km uzaklıktaki Istrancalardan su getirmek suretiyle, İstanbulluların su hasretine son verdik. Melen Projesi’yle İstanbul’un 2071 yılına kadarki su sorununu çözdük”

 Şiirler gelecek nesiller için yazılıyor...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’dan yönettiği açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Yaptığımız yatırımlarla İstanbul’un su sıkıntısını çözdük. İstanbul 2071 yılına kadar su sıkıntısı çekmeyecek” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 yıl önce okuduğu bir şiirden dolayı görevinden alındığını hatırlatan Başkan Topbaş, “Türkiye’de okunmak üzere, gelecek nesillere şiirler yazıyorsunuz. Tam 15 yıl önce bugün 12.12.1997’de Siirt’te şiir okudunuz. Görevden uzaklaştırıldınız. Ve şimdi Türkiye’de okunmak üzere gelecek nesillere şiirler yazıyorsunuz. Bundan dolayı millet olarak, İstanbullular olarak size teşekkürlerimi arz ediyorum” diye konuştu.

 Başkan Topbaş’tan Başbakan Erdoğan’a teşekkür...

Başkan Kadir Topbaş, Melen Projesi’nin Başbakan Erdoğan’ın isteği doğrultusunda projelendirilerek hayata geçirildiğini belirterek konuşmasını şöyle tamamladı: “2071 yılı İstanbul ve Türkiye için hayırlı olsun. İstanbul Boğazı’nın 135 metre altından, 5 kilometre uzunluğunda ve 4,5 metre çapındaki su tüneliyle dünyada bir ilk olan bir projeyi sizin tavsiyenizle gerçekleştirdik. Bundan dolayı özellikle teşekkür ediyorum. Ferhat’ın Şirin’e erişmesi gibi belediye başkanlığınızdan itibaren dağları deldiniz. ‘Tayyip’in işi Allah’a kaldı’ diyenleri utandırdınız. Size milletçe teşekkür ediyoruz.”

 112 dev tesis hizmete alındı...

Başkan Topbaş’ın konuşmasının ardından butonlara basılarak Melen Projesi’nin 1. Aşaması hizmete alındı. Başbakan Erdoğan’ın açılışını yaptığı projeler arasında; 26 baraj, 2 gölet, 30 sulama tesisi, 26 özel sektör HES projesi, 9 içme suyu projesi, 4 taşkın koruma tesisinin yanı sıra şehir ormanları, bal ormanları, orman içi dinlenme yerleri, yangın havuzları ve göletleri, orman yolları, otomatik meteorolojik gözlem istasyonları, milli park projeleri, milli ağaçlandırma seferberliği, Anadolu Su Havzaları Rehabilitasyon Projesi, Okullar Hayat Olsun Projesi, yol kenarı ağaçlandırmaları, Uluslararası Antalya Yangın Eğitim Merkezi ve 2 adet meteorolojik radar bulunuyor.

 Melen Projesi iki kıtayı birbirine bağladı...

Melen Projesi'nin 1. Aşaması’nda yer alan 7’si inşaat, 3’ü imalat, 1’i enerji temini olmak üzere toplam 11 iş grubunun ihalelerine 2000 yılında başlandı. Cumhuriyet tarihinin en büyük içme suyu temin projesi olan Melen, kısım kısım tamamlanarak hayata geçiriliyor. Sistemin ilk aşamasında Melen regülatörü, Melen Terfi İstasyonu ve Deposu, Cumhuriyet Arıtma Tesisi ve Terfi Deposu, 152 kilometre uzunluğunda 2,5 metre çapında boru iletim hattı, 37 kilometre uzunluğunda ve 4 metre çapındaki tüneller tamamlandı.

 Bu çalışmalarla Melen Çayı’ndan yılda 268 milyon metreküp su, 189 kilometre uzunluğundaki iletim hattıyla Kağıthane Arıtma Tesisi’ne getirildi. Proje kapsamında İstanbul Boğazı’nın 136 metre altında inşa edilen tünel 2010 yılında tamamlandı. 5 bin 551 metre uzunluğunda ve 4 metre çapındaki tünel ile dünyada ilk kez iki kıta, su tüneliyle birleştirildi.

 İstanbul’un 2071’e kadar su ihtiyacı karşılanacak...

Tüm etaplarıyla tamamlandığında İstanbul’a yılda 1 milyar 77 milyon metreküp içmesuyu ulaştıracak dev proje ile İstanbul’un içmesuyu ihtiyacı 2071 yılına kadar garanti altına alınıyor. Yaklaşık 980 milyon TL’ye mal olacak Melen Projesi 2. Aşaması tamamlandığında İstanbul’a yılda 575 milyon metreküp içmesuyu sağlanacak. Projenin depolama tesisi olan Melen Barajı ise 2016 yılında tamamlanacak.