UCLG büyük bir aile… 3.10.2012

UCLG Asya Pasifik Bölge Teşkilatı’nın, “Dirençli kentler: Yeniden düşünme, yeniden inşa, yeniden canlandırma” temalı kongresi Endonezya’nın Cakarta kentinde yapıldı. Kongreye video mesajıyla katılan UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Farklılıklarımız, tecrübelerimiz ve fikirlerimiz bizim en büyük gücümüz olacaktır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı temsilen Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Meclis üyesi Abubekir Taşyürek’in katıldığı kongrede, Cakarta valisi, UCLG-ASPAC Bölge Teşkilatı Başkanı Fauzi Bowo ile bölgeden birçok belediye başkanı yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a vekalet eden Meclis üyesi Abubekir Taşyürek, UCLG Asya Pasifik Bölge Teşkilatı’nın düzenlediği, “Dirençli kentler: Yeniden düşünme, yeniden inşa, yeniden canlandırma” temalı kongrede “Düşük karbonlu kentler” oturumuna katıldı.

 

İnsanlığın refahı için...

Yerel Yönetimler Yasa Tasarısı çalışmaları nedeniyle Ankara’da olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, toplantıya katılamadığı için video mesajı yayınlandı. Başkan Kadir Topbaş mesajında,  “UCLG ailesi, büyük bir aile. Son derece samimi, kardeşlik bağlarıyla bağlı, birlik ve beraberlik içinde ilişkilerimizi sürdürüyoruz.  İnsanlığın yararı ve refahını sağlamak, küresel kalkınmayı gerçekleştirmek için birlikte çalışıyoruz” dedi.

 

İnsanlığın yaşadığı her türlü soruna karşı çözüm üretme noktasında son derece aktif bir yönetim içinde olduklarını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “ASPAC Bölge Teşkilatı’nın, üyelerini önemli ölçüde arttırmasını takdir ediyorum. Kentleşmenin etkisi bölgenizde, dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar açık ve net olarak hissediliyor. Asya, artan bir şekilde inovasyon ve büyümeye liderlik ediyor. Fakat aynı zamanda en ciddi küresel sorunlarla da mücadele etmek durumunda kalıyor. Bu sorunlara birlikte çözüm bulmak için sizlerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Özellikle sizin tecrübelerinizden istifade edeceğiz.”

 

Başarının yolu işbirliğinden geçiyor...

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-Moon tarafından 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi konulu Üst Düzey Paneli’nde görev yapmak üzere davet edildiğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Bu görev, insanlığın parlak geleceği için son derece değerlidir. Aynı zamanda UCLG’nin uluslararası topluluk nezdindeki itibarı için de önem taşıyor. Başarılı olmak istiyorsak, UCLG ailesi olarak hep beraber bu zorluklarla mücadele edeceğiz. Farklılıklarımız, tecrübelerimiz ve fikirlerimiz bizim en büyük gücümüz olacaktır. Yerel yönetimlerin çözüm gücünü burada göstereceğiz” diye konuştu.

 

Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin başarısının yerel yönetimlerin desteğiyle mümkün olabileceğinin altını çizen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Yakın kolay, uzak zor yönetilir. Bölgesel problemleri, orada yaşayan insanlar daha iyi bilir. Yaşanan küresel krizlere etkili çözümler üretebilmek için hep birlikte çalışmalıyız. Bunun için BM Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi’ne katkı sunacağız. Habitat III’ün gündemini belirlemek için tüm kardeş teşkilatlarla diyaloglar geliştireceğiz. Sizin de bu çabalara katkıda bulunmanızı bekliyoruz. Bu vesileyle sizi Ekim 2013’te Fas’ın Rabat kentinde düzenlenecek olan dünya kongremize davet ediyorum. Orada görüşmek dileğiyle…”

 

Heyet daha sonra Cakarta Başkonsolosu Zekeriya Akçam’ı ziyaret etti. Türkiye ve Endonezya hakkında bilgiler veren Akçam, İstanbul ve Cakarta arasında kurulabilecek eğitim, kültür, şehircilik, ekonomik işbirliği hakkındaki birikimlerini paylaştı.