İsviçre İçişleri Bakanı Couchepin; ‘‘İstanbul çok güvenli bir şehir!...’’ 22.2.2007

İsviçre İçişleri Bakanı Pascal Couchepin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

İsviçre İçişleri Bakanı Pascal Couchepin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’nda makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Konuk Bakan Pascal Couchepin, İstanbul’un yaşamak için çok güvenli bir şehir olduğunu söyledi. İstanbul’un Türkiye için çok önemli bir şehir olduğunu bildiğini ifade eden Bakan Couchepin, İstanbul’a 1964 yılından beri beşinci kez geldiğini kaydetti.  

 

Couchepin, “İstanbul’a ailemle birlikte de geliyorum. Gerçekten çok güzel buluyorum şehrinizi; ayrıca yaşamak için de çok güvenli bir şehir olduğunu düşünüyorum. Ve her geldiğimde İstanbul’u biraz daha gelişmiş olarak buluyorum. Benim temennim bu gelişmenin devam etmesidir” dedi.     

 

İstanbul’da yoğun bir göç olayı yaşandığını ve göçün engellenmesi için alınan önlemleri olumlu bulduğunu kaydeden İsviçre İçişleri Bakanı Couchepin, “İstanbul’a göç edenlerin ve İstanbul’da yaşayanların hem konut hem iş açısından en iyi olanaklarla yaşamalarını temenni ediyorum. İstanbul Türkiye’nin en büyük şehri ve dünya içinde çok önemli bir şehir. Burası birçok Avrupalı için de büyük önem arz ediyor. Burada iyi olan ne varsa bizi Avrupa´da çok sevindiriyor. Ancak zaman zaman İstanbul’da üzücü olaylar da yaşanıyor; biz de İstanbul sakinlerinin bu tip durumlardaki üzüntüsünü paylaşıyoruz” şekline konuştu.     

 

İsviçre İçişleri Bakanı’nın nezaket ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise “Sayın bakana İstanbul’da yapmakta olduğumuz çalışmaları ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdim. Kendilerine yerel yönetim hakkındaki projelerimiz ve yaptığımız çalışmaları anlattım” diye konuştu.  

 

Ziyaretin ardından İsviçreli Bakan Pascal Couchepin Başkan Kadir Topbaş’a kalem hediye ederken, Başkan Kadir Topbaş konuk Bakana içinde fotoğraflarla İstanbul’un tanıtıldığı bir kitap ile CD takdim etti.