İstanbul, Suudi Arabistan ile ekonomik ve sosyal alanda işbirliği yapıyor 20.2.2007

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Suudi Arabistan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Fahd Bin Jaber Al Shamri ve heyetini kabul ederek bir süre görüştü. Ziyarette iki ülke ve özellikle İstanbul ile Suudi Arabistan arasında su, atıksu, katı takı yönetimi, ekonomik ve sosyal alanda işbirliği yapılması görüşü ortaya kondu.

Suudi Arabistan Parlamentosu Dostluk Grubu Başkanı Fahd Bin Jaber Al Shamri, 5 kişilik heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Ziyarette TBMM Kültür Komisyonu Başkan Vekili ve AK Parti Çankırı Milletvekili Hikmet Özdemir de yer aldı. Suudi Arabistan ve Türkiye Parlamenterler Arası Dostluk Gurubu Başkanı ve Heyeti’ne nazik ziyaretinden dolayı teşekkür eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Dost ve kardeş ülke Suudi Arabistan ile ilişkilerimizi bu münasebetle geliştirme adına yapılan bu ziyareti çok önemsiyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yerel yönetimler bazında Suudi Arabistan’daki yerel yönetimlerle her zaman ikili işbirliğine hazır olduğumuzu bilgi ve deneyim paylaşımı yapabileceğimizi ifade ettik. Zaten İGDAŞ şirketimiz şu anda Cidde Üniversitesi ile yapmış olduğu protokol çerçevesinde orada bulunan bir enstitüde eğitim veriyor. Yine Mekke ve Medine Belediyeleri ile soğutma cihazlarının doğalgazla işletilmesi konusunda bir dönüşüm projesiyle ilgili temaslarımızı sürdürüyoruz. Buna benzer diğer çalışmaları da birlikte yürütebiliriz” diye konuştu.     

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak su ve atıksu yönetiminde oldukça başarılı olduklarını ve 2009 yılında Dünya Su Forumu’na İstanbul’un ev sahipliği yapacağını vurgulayarak, “Aynı zamanda katı atık yönetiminde de (çöp) oldukça başarılıyız. Şu anda günde çıkan 13 bin ton çöpü yönetiyoruz. Bu konuda da ilgili şirketimiz bilgi ve deneyim paylaşımında bulunabilir. Çöplerin enerjiye dönüşümü ya da ekonomiye kazandırılması konusunda da belirli bir noktaya geldik. Bu ve benzer konularla ilgili belediyemiz ve ilgili şirketlerimiz Suudi Arabistan’a her türlü desteği vermeye hazır” dedi.  

 

“İslam dünyası İstanbul ile gurur duyuyor…”  

Suudi Arabistan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Gurubu Fahd Bin Jaber Al Shamri de Türkiye ile Suudi Arabistan parlamentoları arasındaki bu sıcak ilişkinin iki ülke ve halka arasındaki ilişkileri daha da geliştireceğine olan inancının tam olduğunu ifade ederek, “Sizlere Suudi Arabistan halkı adına dostluk barış ve saygılarımızı sunuyorum. Bu ziyarette İstanbul’da gördüğümüz gelişmeler gerçekten tüm İslam dünyası için gurur kaynağıdır. İnşallah en kısa zamanda İstanbul’un deneyimlerini paylaşmak istiyoruz. Gösterdiğiniz misafirperverlik için çok teşekkür ediyorum ve sizleri Suudi Arabistan’a davet ediyorum. Napolyon’un söylediği “Dünya tek bir devlet olsaydı başkenti İstanbul olurdu” sözlerinde ne kadar haklı olduğunu burada İstanbul’a çok yakından şahit olarak anladım” dedi.  

 

“Türkleri Suudi Arabistan’da yatırıma davet ediyorum…”  

“İstanbul’u hem dünyanın hem de İslam dünyasının en büyük şehri olarak görüyoruz ve İstanbul’un birçok alanda çok büyük deneyimleri olduğunu biliyoruz. Biz de bu deneyimlerden istifade etmek istiyoruz” diyen Dostluk Gurubu Başkanı Fahd Bin Jaber Al Shamri, su, atıksu, ekonomi, eğitim ve bunun gibi birçok alanda Türkiye’de ve İstanbul’da temaslarda bulunduklarını, işbirliği imkanlarını yakından gördüklerini söyledi.     

 

Al Shamri, “Türkiye ve İstanbul ziyaretin sonunda Türkiye için Suudi Arabistan’da çok büyük yatırım imkanları olduğunu gördük. İşbirliğimizi çok daha fazla geliştirmek istiyoruz. İlgili kamu kuruluşlarını ve özel sektörü Suudi Arabistan’da yatırıma davet ediyorum. Bu ziyaretin amacı bu tür yatırımlar ile işbirliğini tespit ederek, yetkililerle görüşerek ortadan kaldırmaktır” şeklinde konuştu.  

 

Dostluk Grubu Muhammed Bin Abdullah Al Zulfa da Suudi Arabistan’da büyük bir kalkınma hareketi yaşandığına ve yeni binaların, yeni şehirlerin inşa edildiğine dikkat çekerek, Türkiye’nin ve İstanbul’un tecrübelerini yakından gördüklerini ve ziyaretlerinin amacının bu bilgi ve deneyimden istifade etmek olduğunu kaydetti. Al Zulfa, “Aramızdaki işbirliği imkanlarını görmek için buradayız” dedi.     

 

Görüşmede konuşan TBMM Kültür Komisyonu Başkan Vekili ve AK Parti Çankırı Milletvekili Hikmet Özdemir ise, TBMM’de oluşturulan dostluk guruplarının birçok ülkede çok somut görüşmeler gerçekleştirdiğini ifade ederek, şöyle konuştu; “Suudi Arabistan-Türkiye Dostluk Gurubu’ndaki kardeşlerimizle birlikte başta Abdullah Gül Bey ile Maliye, İçişleri Bakanlarımız olmak üzere bazı bakanlarımızı ziyaret ettik. Bu ziyaretler sırasında ülkelerimiz arasındaki bazı sorunları hemen çözüme kavuşturmuş olduk. Bizler dış dünyada birçok sahada tanınmıyoruz. Özellikle Hindistan’a gittiğimizde oradan birçok konuda ilerde olduğumuzu gördüm. Onlara pek çok alanda çok şey verebileceğimiz halde bugüne kadar gitmemişiz. Hindistan ziyaretimizde bakan seviyesinde ilk defa temsil edilmiş olduk. Bu koşuşturmalarımız ülkeye katma değer sağlıyor ve bundan sonra da sağlamaya devam edecektir.”  

 

Ziyaretin sonunda Başkan Kadir Topbaş Dostluk Gurubu Başkanı Fahd Bin Jaber Al Shamri’ye fotoğraflarla İstanbul’u tanıtan bir kitap hediye ederken, Al Shamri de Kadir Topbaş’a ülkesinin sembolünü içeren bir plaket hediye etti.