Halkalı, Türkiye’ye örnek olacak… 18.2.2007

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Halkalı’da kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşa edilen konutlara yerleşen aileleri ziyaret etti. Ayda 235 YTL ödeyerek ev sahibi olan 2 bin 640 aileyi modern bir şehirle buluşturan proje, bütün Türkiye’ye örnek olacak.

Başkan Topbaş; “Vatandaşlarımız fırsat verirse kentsel dönüşüm sürecek…”  

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ile birlikte Halkalı’da kentsel dönüşüm projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi-TOKİ-Küçükçekmece Belediyesi işbirliğiyle inşa edilen Bezirganbahçe Konutları’na yerleşen aileleri ziyaret etti. Fatma- Hüseyin Boyacıoğlu ailesinin yeni taşındığı evine misafir olan Başkan Kadir Topbaş, Halkalı’daki Ayazma ve Tepeüstü bölgelerini kapsayan kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde 579 tanesi tapulu olan toplam 945 gecekondunun kentsel dönüşümünün sağlandığını ve projenin büyük bir hızla devam ettiğini söyledi.  

 

İstanbul’un birçok yerleşim alanının deprem riski taşıdığını, hem de modern bir şehre yakışmayan gecekondu bölgeleri ile ve çarpık yapılanmaların olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, Halkalı’daki kentsel dönüşüm projesinden yararlanan vatandaşların, bu sitedeki modern konutlara taşınmak için eski evlerinin enkaz ya da tapu bedelleri düştükten sonraki kısmını 15 yıl vadeyle ödeyebildiklerini kaydetti.     

 

Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “150 hektar alanda Türkiye ölçeğinde çok büyük ölçüde bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleşiyor. İnanıyorum ki bu adımlar bundan sonra projesini hazırladığımız deprem riski taşıyan alanlar olsun, gecekondu bölgeleri ya da ekonomik ömrünü doldurmuş çarpık alanlar olsun bütün bu alanlardaki insanlarımıza bir örnek teşkil edecek. Ayda 235 YTL ödeyerek ev sahibi olan 2 bin 640 aileyi modern bir şehirle buluşturan bu proje, bütün Türkiye’ye örnek olacak. Deprem riski olmayan, doğalgazı, kaloriferi, asansörü bulunan, çarşısıyla, okuluyla, yeterli yeşil alanlarıyla ve çocuk oyun parklarıyla 2 bin 640 konutluk 10 bin insanın yaşayacağı yeni bir şehir oluştu. Bugün burasının kira bedeli 500-600 YTL. Buradaki vatandaşlarımız bugünden itibaren İstanbul’a yakışır bir şekilde şehirli olmanın gururunu yaşıyorlar.  

 

Vatandaşlarımızın da kendi bölgelerinde buradaki çalışmanın bir benzeri için fırsat vermelerini istiyorum. Çünkü İstanbul’da gerçekten çok fazla işimiz var. Hem deprem riski taşıyoruz, hem İstanbul’a yakışmayan gecekondu belgeleri ve çarpık yapılar var. Özellikle Küçükçekmece’nin kuzeyinde Kayabaşı Bölgesinde 100 bin civarında bir konut projesi hazırlığımız var. Bu da İstanbul’un ciddi anlamda deprem riski taşıyan bölgelerinin taşınması açısından önemli bir rezerv teşkil edecek bize. Bölgenin projesi tamamlanmak üzere. Beklentimiz vatandaşımızın bize fırsat vermesi, bize güvenmesi ve inanmasıdır. Buradaki insanlar bize güvendiler ve inandılar ve çok medeni bir şehir oluştu. İstanbullular kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgili bize fırsat verirlerse, kendilerine huzurlu ve modern yaşam alanları hazırlarız. Tüm İstanbullulara, özellikle bu tarzda sıkıntılı bölgelerde yaşayanlara şunu söylüyoruz. Bu tür her bir bölgeyi kentsel dönüşüme tabi tutalım. Hem deprem riskinden kurtulun, hem de insanca yaşayacağınız medeni şehirler kuralım.”     

 

 

 

 

Balcıoğlu Ailesi´ne eşya yardımı yapıldı  

“Bu konutlar Başbakanımızın talimatı ve devletin şefkat eliyle birlikte Büyükşehir belediyemiz ile Küçükçekmece Belediyesi’nin ortak çalışmasının ürünüdür” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatma- Hüseyin Boyacıoğlu ailesine yeni evlerinde mutluluklar diledi ve konutlara yerleşen ailelere eşya yardımında da bulunacaklarını müjdeledi. Başkan Kadir Topbaş, “Daha önce bu insanların çatısından su akan, ısınılamayan, altyapısı olmayan ve sokağı çamur içinde evlerde bir yaşamları vardı. Misafirlerine evlerinde oda açacak imkanları da yoktu. Tabi yeni ev alan ne eksiğiniz var diye sorulur. Hanımefendinin çamaşır makinesi ve televizyonu yokmuş. Biz de başkan olarak bu eksikleri hediye olarak kendilerine göndereceğiz. Büyükçekmece Belediye Başkanımız da her eve ısınma aleti gönderiyor. Buraya ayrıca halı ve yolluk gönderecek. Ucuz eşya temini için de kendilerine yardımcı olacak” diye konuştu.